Шест млади тужат 32 земји поради климатските промени


Earth melting into water

Шест млади од Португалија поднеле тужби против 32 земји поради климатските промени до Европскиот суд за човекови права, објавија локалните медиуми.

„Почувствував страв. Пожарите навистина ме загрижија и ме натераа да се прашувам каква иднина ќе имам“, вели Клаудија Дуарте Агостињо додека се сеќава на екстремниот топлотен бран и пожарите што ја зафатија Португалија во 2017 година и однесоа повеќе од 100 животи, пренесува Би-би-си.

Клаудија (24), нејзиниот брат Мартим (20) и сестрата Маријана (11) се меѓу шесте млади Португалци кои поднесоа тужба против 32 влади, вклучувајќи ги сите земји-членки на ЕУ, Велика Британија, Норвешка, Русија, Швајцарија и Турција.