Шервин-Вилијамс вели сиво-зелената боја е официјална боја за 2022 година


САД– Повторно е време од годината каде дизајнерската заедница се собира за да ги посочи трендовите на бои за следната година, и ако едно е сигурно, 2022 година ќе биде година на зелената боја. Најновиот бренд што скока по зелениот воз се случува да биде водечка компанија за бојадисување Шервин-Вилијамс, која штотуку ја објави Evergreen Fog како нивна боја на годината за 2022 година. Сиво-зелената нијанса внесува подмладувачко чувство на задоволство, додека суптилно се повикува на лековитите карактеристики на природата.

„ Evergreen Fog е софистицирана боја за простори што копнеат по суптилна, но зачудувачка нијанса“, вели Сју Ваден, директорка за маркетинг на бои во Шервин-Вилијамс. „ Evergreen Fog “ инспирира да започнеме повторно и е одличен избор за модерни ентериери и екстериери“.

Оваа нијанса на зелената боја се прилагодува на бројни простории и во домот и надвор од него и безброј стилови на дизајн. Неговите смирувачки квалитети се вклопуваат беспрекорно со природни текстури и материјали како што се столици од ратан, кои се гледаат во трпезаријата на отворено или како позадина на уметничка колекција што го обложува влезот. Ваден, исто така, препорачува да ја спарите нијансата со метали како што е топол месинг од светло злато за погламурозен изглед.(Веранда)