Шефот на кабинетот на Трамп е заразен со Ковид-19

Шефот на кабинетот на американскиот претседател Доналд Трамп, Марк Медоус, е позитивен на новиот коронавирус, јави Си-Ен-Ен.

Информацијата доаѓа еден месец откако претседателот Трамп беше примен во болница со Ковид-19. Закрепна за неколку дена благодарение на иновативна терапија.

Во САД повеќе од 236.000 луѓе починаа од коронавирусот од почетокот на пандемијата, а околу 9,7 милиони Американци се заразени.