„Шанел“ вклучи дизајнер за специјални проекти и ВИП облекување


 

Франција- Вирџини Виард, креативна директорка во Шанел, додаде значаен талент во својот дизајнерски тим, дознава WWD.

Александре Моргадо, деветгодишен ветеран на Живанши, се приклучи на француската куќа за да работи со Вијард на специјални проекти, вклучително и ВИП облекување.

Сигурно, Шанел многу активно ги облекува своите амбасадори на познати брендови – меѓу кои се Кристен Стјуарт, Пенелопе Круз, Шарлот Казираги и Џени од Блекпинк – како и други познати личности за настани на црвениот тепих,.

Според профилот на Моргадо на LinkedIn, тој неодамна беше шеф на дизајн за висока мода, познати личности и специјални проекти во Живанши. Тој се приклучи на модниот бренд LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton во 2013 година како главен дизајнер на висока мода и ВИП во 2013 година.

Се разбира дека тој работел во италијанската етикета Borbonese порано во неговата кариера.

Многу врвни европски модни куќи имаат посветен дизајнерски персонал за облекување ВИП личности, кои продолжуваат да го привлекуваат вниманието и ангажираноста на потрошувачите, особено на социјалните мрежи.

Живанши ги реорганизираше своите тимови по заминувањето на Моргадо и ја ангажираше Сузана Венегас, која има искуство со работа во високата мода и готови облека со Џон Галијано во Maison Margiela и Dior. Таа сега работи под креативниот директор на Живанши, Метју Вилијамс, на женските категории и ги надгледува сите барања за мода и ВИП, според портпаролката на куќата. (WWD)