Сестрата на принцезата Дајана, Сара Спенсер, сеуште игра важна улога во кралското семејство

Англија– 4-та езона на „Круната“ е конечно пред нас. Многу очекуваната нова сезона влегува главно во славно драматичните случувања во 1980-ти, за време на кои Лејди Дајана Спенсер донесе судбоносна одлука да се омажи за принцот Чарлс. Но, како што ја прикажува првата епизода во сезоната, Чарлс ја запознал Дајана само затоа што тој излегувал со нејзината постара сестра, Лејди Сара Спенсер.

Еве сè што треба да знаете за вистинската Сара Спенсер.

Која е Лејди Сара Спенсер?

Сара е најстарото дете на Џон Спенсер и Франсис Шанд Кид, и една од двете постари сестри на принцезата Дајана – другата е Лејди Џејн Фелоус. Сара е родена во 1955 година и е шест години постара од Дајана; Џејн е постара пет години од нејзината покојна сестра. Тие исто така имаат двајца помлади браќа: Џон починал 10 часа по раѓањето, во 1960 година, додека Чарлс е роден на 20 мај 1964 година.

Спенсерс се аристократско семејство со блиски врски со кралското семејство; двете баби на Дијана и Сара – грофицата Синтија Спенсер и Рут Рош, баронесата Фермој – служеа како дами  на кралицата Елизабета, кралицата мајка. Дајана, Сара и нивните браќа и сестри израснале во исти кругови како принцот Чарлс и неговите браќа и сестра.

Дали Сара и Чарлс навистина излегоа?

ДА. Исто како апсолутно дивиот љубовен триаголник Чарлс / Камила / Ана / Ендру минатата сезона, ова е уште еден пример за чудна, но вистинска кралска романтична драма. На 28 години, Чарлс се забавувал со 22-годишната Сара некое време во 1977 година и заедно заминале барем на еден фенси одмор – во швајцарскиот скијачки центар Клостерс. Но, врската се сруши и изгоре откако Сара даде „разоружувачки искрено“ интервју за едно списание во кое таа призна дека едноставно не била за Чарлс. „Чарлс многу ме тера да се смеам. Навистина уживам да бидам со него “, рече таа во ова навистина брутално интервју. „Но, нема шанси да се омажам за него. Јас не сум вљубена во него. И не би се омажила со никого што не го сакам, без разлика дали е никој или крал на Англија “, изјавила во интервјуто.

Но, не се сите лоши вести. Во одреден момент за време на врската со Чарлс, Сара го запозна со нејзината помлада сестра Дијана. Во 1981 година, кога Чарлс и Дијана се свршија, Сара радосно забележа: „Јас ги запознав. Јас сум Купидон “.

Каде е сега Сара Спенсер?

Сара се омажи за Нил Едмунд МекКоркодејл во 1980 година, во кој момент стана лејди Сара МекКоркодејл. Нејзиниот нов сопруг немаше титула, па ја задржа својата, истовремено земајќи го и неговото презиме.

Како тетка на принцот Вилијам и принцот Хари, Лејди Сара присуствуваше на голем број значајни кралски настани во последните неколку години, вклучително и на венчавката на Вилијам со Кејт Мидлтон во 2011 година и на венчавката на Хари со Меган Маркл во 2019 година. Таа беше наведена на официјалното раѓање најава за синот на Хари и Меган, Арчи, која гласеше: „Кралицата, војводата од Единбург, принцот од Велс, војвотката од Корнвол, војводата и војвотката од Кембриџ, лејди Џејн Фелоус, лејди Сара МекКоркодејл и Ерл Спенсер беа информиран и воодушевен од веста за раѓањето на Арчи “.

Долги години, Лејди Сара беше претседател на Меморијалниот фонд на Дијана, принцезата од Велс, независна добротворна организација основана непосредно по смртта на Дијана во 1997 година. Фондацијата ја продолжи хуманитарната работа на Дијана и се затвори во 2012 година откако собра повеќе од 100 милиони фунти за добротворни организации низ Велика Британија и светот.

Кој ја игра Сара Спенсер во „Круната“?

Во сезоната 4 на круната, епизода 1, „Златен стап“, Сара ја игра актерката Изобел Еди. Таа е релативна новост, која веројатно не сте ја виделе на екранот порано, но по оваа мала, но сочна улога, тоа може добро да се промени.