Серена Вилијамс добила вајлд-карта за Вимблдон


САД– Серена Вилијамс сепак оваа година ќе игра на Вимблдон. Ол Ингланд Клубот во вторникот објави дека Вилијамс добила вајлд-карта влез за сингл.

Вилијамс не се натпреваруваше никаде откако се повреди за време на првиот сет од нејзиниот меч од првото коло во Ол Ингланд клубот пред една година. И нејзиното име не се појави на листата за влез во поединечна конкуренција за жени објавена од Грен слем турнирот на трева претходно овој месец.

Но, Вилијамс беше меѓу шесте жени кои добија место во ждрепката за сингл во вторникот, заедно со пет британски играчи: Кејти Бултер, Џоди Бураџ, Сонај Картал, Јурико Мијазаки и Кејти Свон.

Две други жени ќе добијат покани „во догледно време“, соопштија од Ол Ингланд клубот.

Седум од осумте машки места за вајлд-карти беа исто така објавени, вклучително и едно за трикратниот главен шампион Стен Вавринка.

Претходно во текот на денот, Вилијамс објави фотографија од нејзините бели чевли на теренот за трева и порака: „SW и SW19. тоа е датум. 2022. Се гледаме таму. Да одиме. “

„SW“ се нејзините иницијали, се разбира, а „SW19“ е поштенскиот број за Вимблдон.

40-годишната Американка освои седум од нејзините рекордни 23 големи првенства во сингл во ерата на Отвореното првенство на Вимблдон, последен пат во 2016 година.

Вилијамс беше вицешампион таму во 2018 и 2019 година (турнирот беше откажан во 2020 година поради пандемијата на коронавирус).

Во 2021 година, Вилијамс го повреди стапалото на мазната трева, а потоа десната нога ѝ се свитка, што доведе до само второ пензионирање во средината на натпреварот на кој било Грен слем турнир во нејзината кариера и прво од 1998 година.

Со недостаток на активност оттогаш, Вилијамс – која е рангирана бр. 1 во минатото – е бр. 1.208-ми на ВТА ранг-листата оваа недела. Затоа таа не беше автоматски сместена на теренот на Вимблдон.