Семејството на Шумахер ја продаде неговата колекција часовници, заработија милиони


Часовниците што му припаѓаат на легендата на Формула 1, Михаел Шумахер, денеска беа продадени за околу 4 милиони швајцарски франци (4,41 милиони долари) на аукцијата на Кристи во Женева.

Осум часовници, меѓу кои и Rolex часовниците, F.P. Journe и Audemars Piguet, беа ставени на продажба од семејството на Шумахер, кој не е виден во јавноста откако претрпе тешка повреда на главата при пад при скијање надвор од патеката во 2013 година.

F.P. Journe е продаден за 1,5 милиони швајцарски франци со изгравирана порака што му го дал на Шумахер како божиќен подарок неговиот тимски шеф на Ферари, Жан Тод. Друг прилагоден часовник, Royal Oak од Audemars Piguet, е продаден за 415.800 швајцарски франци, надминувајќи ја неговата проценка од 150.000 до 250.000 франци.

„Колекционерите беа многу среќни што ги открија овие часовници потопени во историјата“, рече Реми Гилемин, шеф на часовниците на Кристи за Европа. Часовниците поврзани со 55-годишниот седумкратен светски шампион Шумахер се дел од пошироката колекција во сопственост на семејството.