Семејството на Бајден: Ќерка му Ешли има силна работна „ДНК“

САД-Семејството Бајден е во центарот на вниманието веќе со децении. Но, едно од децата на новоизбраниот претседател Џо Бајден остана претежно под радарот – неговата ќерка Ешли Бајден.

Најмладата ќерка Бајден помина со години повикувајќи на реформа на кривичната правда и да им се врати на луѓето во заедниците на кои им е најпотребна. Додека служеше како висок извршен директор во организација која цврсто се спротивставува на смртната казна, таа исто така основаше свој бренд за облека заснован на

Еве сè што треба да знаете за идната Прва ќерка

Ешли Бајден е родена на 8 јуни 1981 година. Постарите браќа на Ешли – Бо и Хантер Бајден – им се родени на Џо и неговата прва сопруга Нилија. Двојката имала и ќерка, по име Наоми.

Во 1972 година, Нилија и Наоми загинаа во трагична сообраќајна несреќа, кога Џо се подготвуваше за својот прв мандат во Сенатот. Џо и Џил започнале да се забавуваат во 1975 година и тој и ’оддава признание што му помогна да го обнови животот по несреќата. „Таа ме натера да почнам да мислам дека моето семејство може да биде повторно добро“, напиша тој во своите мемоари од 2007 година, „Promises to Keep“

Браќата и сестрите Бајден беа секогаш блиски. „Од моментот кога таа се роди, нејзините браќа се грижеа за неа“, изјави Џил Бајден во профилот на Ешли во 2018 година. „И таа секогаш гледаше кон нив. Каде и да одеа, таа сакаше да оди и тие ја однесоа “.

Бо, за жал, почина од карцином на мозок во 2015 година. Тој беше адвокат, офицер во корпусот на армискиот судија на јавниот обвинител и политичар како неговиот татко, служејќи како јавен обвинител на Делавер. Ешли му оддаде почит со промовирањето на нејзиниот бренд „Livelihood “.

Логото на брендот вклучува лак, кој симболизира како „понекогаш треба да бидеме повлечени долу за да пукаме напред. Тој ми беше лак. Неговиот рак ме натера на колена “, изјави Бајден минатата година за„ Лили “. „Немав друг избор освен да шутирам напред, да продолжам, да продолжувам да ги насочувам своите соништа“.

Хантер, роден скоро една година по Бо, е инвеститор и адвокат кој го основал „Росомонт Сенека Партнерс“.

Семејството на Бајден во 1988 година

Таа претпочита да остане надвор од центарот на вниманието

И покрај тоа што живееше во очите на јавноста во поголемиот дел од нејзиното детство и раните возрасни години, Ешли (39) сака да биде во сенка. Нејзиниот Инстаграм се чува како приватен, а вообичаено ги одржува социјалните настапи на минимум, за време на кои призна дека тешко се чувствувала полесно.

„Чест е да се биде тука меѓу просторијата полна со жени кои владеат“, рече таа за време на еден од нејзините ретки јавни настани, во главниот говор на Самитот за правилата на жените 2014 година во Вашингтон, „Има навистина добра енергија и Јас всушност се чувствувам пријатно, и во овие типови работи обично не се чувствувам “.

Во најголем дел, нејзиното детство беше прилично нормално. Таа отиде во приватно средно училиште во Блумингтон, Делавер, подоцна насока културна антропологија на Универзитетот во Тулане. После дипломирањето, не е сигурна за тоа кој ќе биде нејзиниот следен чекор, Ешли работеше како келнерка во продавница за пица, во нејзиниот роден град.

Социјалната работа стана нејзина страст. Таа се вработи како клинички персонал за поддршка на детска клиника за ментално здравје четири години. Откако се врати на училиште за магистер по социјална работа, таа работеше во згрижувачки центри и центри за малолетници.

Таа е поборник за реформа на кривичната правда

Пред да се повлече од функцијата во пресрет на тогашниот потенцијален претседателски кандидат за 2020 година, управуван од нејзиниот татко, Ешли служеше како извршен директор на Делавер центарот за правда.

Спроведувајќи истражувања и нудејќи програми како што се интервенција на криминал и превенција за млади, организацијата е посветена, скоро еден век, да им помогне на оние кои претходно биле затворени да имаат нов почеток откако ќе бидат ослободени.

„Секој ден е навистина моќен“, изјави Ешли за Гламур во 2017 година. „Синоќа еден од управителите на случајот на некого му донесе работа од затвор, а таа отиде во девет часот навечер да му земе униформа за неговата нова работа, и сними фотографија на која тој изгледа само толку горд што е повторно на работа и во таа униформа. Работата што ја работиме влијае врз реалните луѓе “.

Ешли беше прв соработник директор пред да биде унапредена во извршен директор во 2014 година.

Нејзиниот сопруг е хирург

Ешли се запозна со Хауард Керин преку нејзиниот покоен брат Бо, летото 2010 година, според „Пипл“. Двајцата се забавуваа неколку години пред да стапат во брак воСвети Јосиф на Римокатоличката црква Брендивин во Делавер.

Џо беше повеќе од поддршка за бракот. „Ова е вистинското момче“, рече тој. „И тој добива жена од пекол.“

Роден е од еврејски родители, Керин е хирург кој моментално специјализира пластика за лице. Според неговиот LinkedIn, тој е исто така висок директор за здравство и политика во Центарот за рак на Сидни Кимел. Се чини дека работи во медицински терени во семејството – неговата мајка, Бани, работела на кардиологија како асистент на лекар.

Таа е вљубена во модата, со нејзиниот бренд Livelihood

Ешли рече дека отсекогаш знаела дека сака да работи работа што ќе ми врати. „Страста започна од многу рана возраст“, ​​рече таа за Гламур во претходното интервју. „Татко ми е доживотен јавен службеник; мајка ми беше наставник во јавно училиште – тоа е во мојата ДНК “.

Паралелно со нејзината работа во Делавер центар за правда, Ешли основаше моден бренд во 2017 година. Според сајтот на брендот, Livelihood е „социјално и етички освестена, облека за облека за викенд што е инспирирана од и им дава на необични, секојдневни луѓе “. Десет проценти од вкупниот приход од продажбата на неговите органски памучни дуксери се донирани во локалните добротворни организации со седиште во Делавер.

Таа е најголемиот обожавател на нејзиниот татко

И покрај тоа бега од јавноста, Ешли секогаш се појавува како поддршка на нејзиниот татко. Во воведот за Џо Бајден за време на виртуелната Демократска национална конвенција во 2020 година, таа ги пофали вредностите на нејзиниот татко, кои од семејството се пренесоа на неговите години на јавна функција: „Тој ќе биде цврст, грижлив и принципиелен. Тој ќе биде најголемиот непријател што некогаш го видел силеџијата “.

Ешли го придружуваше својот татко во поголемиот дел од неговата политичка кариера, почнувајќи од кога таа беше мало девојче. Како што се загреваше последната кампања, таа ги зајакнуваше своите напори да ја поттикне поддршката на гласачите за тандемот Бајден-Харис.

„Кога велам дека сум подготвена за претседател на Бајден, тоа не е само затоа што мислам дека татко ми е најдобрата личност. Со татко ми како претседател, тој ќе ни помогне да решиме некои од големите предизвици на нашата генерација. Тој ќе им помогне на нашите јавни училишта да станат порамноправни и поправедни, за да можеме да го исполниме ветувањето за можност за сите. Тој ќе ја направи грижата за децата подостапна и ќе создаде работни места со ситни плати. Тој ќе се справи со климатската криза, заштитувајќи го нашето земјиште и морињата, унапредувајќи ги политиките што ја ценат нашата животна средина и растат нашата економија за чиста енергија. И тој има емпатија и цврстина да ни помогне да ги решиме расните и економските разлики што ги поткопуваат сите заедници “, изјави во текот на кампањата Ешли. (Гламур)