Семејство во САД чувало хибрид волк-куче како домашно милениче. Им го убил тримесечното дете


Хибрид од волк и куче уби тримесечно дете во Челзи, Алабама, соопшти полицијата. Семејството на несреќното дете го чувало животното како домашно милениче. Ветеринар го евтанизирал животното на местото на настанот, потврди Канцеларијата на шерифот на округот Шелби.

Градоначалникот смртта ја нарече „несреќна и трагична“.

„Потврдено е дека едно од нашите деца овде во Челзи беше убиено од егзотично милениче и дека детето им подлегна на повредите вчера попладне откако беше пренесено во болница“, рече градоначалникот Тони Пиклесајмер.

Полицијата соопшти дека во четвртокот околу 13 часот по локално време биле повикани во домот на детето, откако добиле дојава за напад на животно. Детето потоа било однесено во болница, каде што била констатирана смрт од повредите здобиени во нападот, пишува Би-би-си.

Ова не е прв ваков инцидент во САД
Полицијата го опиша животното како „хибрид волк-куче“ што семејството на бебето го чувало како домашно милениче. Оттаму додаваат дека продолжуваат да ги истражуваат околностите кои довеле до смртта на детето. Градоначалникот Пиклесајмер изјави за Си-би-ес дека во куќата во моментот на инцидентот имало и други деца.

Сличен инцидент се случи и во 2018 година, кога осумдневно бебе почина откако беше нападнато од хибрид волк-куче. Инаку, според Меѓународниот центар за волци во Минесота, хибрид волк-куче е потомок на домашно куче и волк кои се спариле.

„Овие два вида се меѓуплодни, што значи дека можат да се вкрстуваат и да дадат одржливо потомство“, наведува Центарот на својата веб-страница.

„Со други зборови, волците можат да се парат со кучињата, а нивното потомство може понатаму да произведе потомство“, додаваат тие.

Жизел Нарваз Ривера, кустос за волци во Меѓународниот центар за волци, објасни дека често ги мешаат со врколаци, кои се домашни кучиња со потекло од волк повисоко од вообичаеното.

Федералниот закон ги класифицира како домашни животни
Таа додаде дека хибридите се многу поретки во САД од врколаците. Дали тие се добри домашни миленици или не, е предмет на многу спорови. Малку луѓе успешно чуваат хибриди како домашни миленици, според Меѓународниот центар за волци, а колку е поголем процентот на гени на волкот кај животното, толку е помала веројатноста да се чува како домашно милениче.

Илјадници од нив се напуштаат во САД секоја година бидејќи луѓето купуваат животно за кое не се подготвени да се грижат. Нарваз рече дека поседувањето хибрид волк-куче како домашно милениче може да биде предизвик поради нивното сложено и непредвидливо однесување.

„Ако сакате да го направите ова, има толку многу работи што треба да ги земете во предвид, особено ако имате деца“, објасни Нарваз Ривера.

Федералниот закон во САД ги класифицира хибридите како домашни животни, така што поседувањето како домашно милениче е легално.

Сепак, повеќето американски држави имаат свои закони кои го регулираат одгледувањето и сопственоста на таквите животни, кои понекогаш се разликуваат по окрузи. Неколку држави, како што се Илиноис, Мичиген и Њујорк, ги забранија хибридите волк-куче како домашни миленици.