Секоја жена треба да има барем еден парфем „Шанел“- ова се Tоп 5

Франција- Растејќи, мајка ми имаше најпривлечна колекција производи за убавина што престојуваа во нејзината бања. На врвот на полиците со сјајни шишенца од стакло стоеше нејзината колекција парфеми Шанел. Дури и во супер-ранта возраст (и не знаејќи ништо за иконскиот бренд на Шанел), разбрав дека има нешто исклучително специјално во врска со позлатените столпчиња со кои се затвора шишето и со нив го ставате парфемот на пулсирачките места, како и црниот симбол на Шанел. Името „Шанел“ беше без напор всадено во мојата потсвест како олицетворение на гламур и недостижност.

20 години подоцна мислата не избледе. Секако, целата козметичка линија на францускиот луксузен бренд од креми до кармини е специјална и квалитетна,но парфемите секогаш ќе бидат синоним за луксуз, гламур и приказна која ве носи во Холивуд. Затоа, секоја дама треба да поседува барем еден парфем Шанел во својот живот, ние му оддаваме почит на брендот со тоа што ги претставуваме петте најдобри мириси, сите со цветна нота.

Chanel Allure Eau de Parfum

Потопло од вашиот типичен букет на цвеќе (благодарение на пријатните додатоци на ванила и  мандарина), ова ремек дело на Шанел го создаде Жак Полге во 1996 година.

Chanel Gabrielle Eau de Parfum

Размислете за Габриел (која, ах, Марго Роби е заштитно лице ) вашиот класичен цветен мирис со еден вид пресврт во бајката. Познатиот парфимер Оливие Полге го изработи овој мирис за да претставува имагинарен цвет.

Chanel Chance Eau Tendre Eau de Parfum

Буен и овошен, како да мирисате букет од ружи и јасмин,со свежи навестувања на дуња и грејпфрут, додека мошусот го прави топол.

 Chanel Coco Mademoiselle Eau de Parfum

Ако сте љубител на топли, земјени ноти како пачули, но сакате нешто што сè уште чувствува е цветно, тогаш познатиот парфем веројатно ќе биде вашиот избор. Мешавината на деликатна турска ружа и јасмин се оживува со живописни хитови од портокал и пачули за да се создаде робустен и незаборавен мирис. шик и софистициран..

Chanel N°5 Eau de Parfum

Секогаш ќе биде межу петте топ парфеми на сите времиња (Мерилин Монро не легнуваше во кревет без неколку капки). Ова е класичен цветен мирис, за некого и старомоден, но посебен заради есенцијата на  нероли, бурбонска ванила и сандалово дрво.