Седумкратниот шампион на Вимблдон Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето


Лондон– Седумкратниот шампион на Вимблдон Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето победувајќи го синоќа Данецот Холгер Руне со 3-0 во сетови – 6:3, 6:4, 6:2. Натпреварот траеше два часа и три минути.

Четвртата победа на Новак Ѓоковиќ над Холгер Руне, трета во низа во шест меѓусебни дуели, изгледа никогаш не била полесна.

Данецот, кој пред една година беше четврти тенисер во светот, а сега е на 15.место, не покажа дека се уште е блиску до враќање меѓу првите десет во светот. На Ѓоковиќ повеќе му пречеле „стомачни проблеми“ отколку Руне.

Надмоќта во дуелот беше означена преку серија од 12 поени на самиот почеток за експресни 3:0.

На почетокот на вториот сет Ѓоковиќ почна да го држи стомакот, но не се работеше за повреда на мускулот, туку за потреба да оди во соблекувалната.

Тоа е и периодот на најдоброто издание на Руне. Само што Новак се врати од брејкот во соблекувалната, следуваше брејк за 4:2 во вториот сет.

Ѓоковиќ пропушти дури шест брејка и воедно постави поени во деветтиот гем за предвреме да го заврши вториот сет. Тоа не го поколеба, но ја искористи седмата сет-поен на свој сервис за да го удвои водството.

Интензитетот на вториот тенисер во светот не се намали ниту во третиот сет, бидејќи веќе во првиот гем стигна до третиот брејк во мечот.

Пресвртот се случи во седмиот гем од третиот сет, кога Ѓоковиќ дојде до недостижна предност од 5:2 и рутинска завршница.

Негов ривал во четвртфиналето ќе биде Австралиецот Алекс де Минор, кој го совлада Французинот Артур Фис со 3:1, по сетови 6:2, 6:4, 4:6, 6:3.