Се засилуваат протестите во Израел против Нетанјаху

Полицијата е обвинета за употреба на прекумерна сила за растерување на демонстрантите (Фото: АФП)

Илјадници демонстранти излегоа на улиците пред куќата на Бенјамин Нетанјаху изминатиот викенд, кој беше најголем протест досега, повикувајќи го израелскиот премиер да си даде оставка.

Собирите во саботата вечерта се одржуваа во Ерусалим, дом на официјалната резиденција на 70-годишниот лидер, како и неговата куќа на плажа во близина на Тел Авив, и на десетици крстосници низ целата земја.

Во текот на летото, илјадници Израелци ги преплавија патиштата и плоштадите, повикувајќи го Нетанјаху на оставка, протестирајќи против постапувањето на неговата влада за време коронавирусната криза во земјата и обвиненијата за наводна корупција.

Додека Нетанјаху се обиде да го минимизира, движењето покажува малку знак на слабеење. Еврејските медиуми шпекулираат дека најмалку 10.000 луѓе демонстрирале во центарот на Ерусалим во саботата навечер, иако тешко можеше да се измери вистинската големина на протестот.

Илјадници маршираа низ улиците, мавтајќи со израелските знамиња и дуваа на рогови. Другите имаа транспаренти на кои пишуваше „министер за криминал“ и „оди во затвор“.

Митинзите се најголеми во Израел од протестите за „социјална правда“ во 2011 година за високата цена на живот во земјата. Нетанјаху се соочува со тековно судење за корупција, под обвиненија што тој ги негира и наводите за недемократски грабежи на моќ за да остане на функцијата. Во меѓувреме, напливот на коронавирусни инфекции доведе до пораст на невработеноста на 21 отсто, при што лутината на јавноста се фокусираше на реакцијата на владата на пандемијата.

Израелската полиција е обвинета за употреба на прекумерна сила за да се спротивстави на протестите, при што полицајците урнале знаци и шатори, одвлекле десетици луѓе во притвор и користеле водени топови за да ги растераат толпите.

Нетанјаху ги окарактеризира демонстрантите како анархисти засилени од неговите политички непријатели. Тој, исто така, ги обвини медиумите дека им даваат преголемо значење. Според анкетите, неговиот блок на десницата има значителна поддршка во целата земја од 9 милиони жители.

Наум Барн, коментатор на најпродаваниот весник во земјата, „Једиот ахронот“, рече дека „сè уште нема знаци“ дека базата на Нетанјаху се врти против него.

„Како и да е, тој треба да биде загрижен“, рече тој, истакнувајќи ја упорноста на протестното движење, големиот број и потенцијалот некои десничари да го променат своето мислење за Нетанјаху ако движењето добие дополнителна сила.

„Кога мислеа дека е успешен, гласаа за него“, напиша Барна. „Сега, во поглед на економската криза и неуспешното управување со корона вирусот што тој го покажа, тие го гледаат во поинакво светло. Тие не сакаат неуспеси“. (Според агенциите)