Се сврши принцот Филипос, најмалиот син на кралот Константин

Грција- Има голема дебела грчка кралска венчавка во тек! Принцот Филипос од Грција и Данска, најмалиот син на кралот Константин и кралицата Ана-Мари, се сврши со Нина Настасја Флохр.

„Кралот на нивните величества Константин и кралицата Ана-Мари се воодушевени што ја објавија свршувачката на нивниот најмлад син принцот Филипос со Нина Настасја Флор, ќерка на Томас Флохр и Катарина Флор“, сподели канцеларијата на монархот во официјалното соопштение.

Филипос ја побара Нина за жена на грчкиот остров Итака претходно ова лето.

Постариот брат на идниот младоженец, принцот Николаос, снимал свршенички фотографии на двојката со поглед на морето во Итака. 

Принцот Филипос работи како аналитичар на хеџ фондови во Њујорк, додека Нина е креативен директор за ВистаJет, компанија основана од нејзиниот татко.

Иако Грција ја укина нивната монархија во 1973 година, кралот Константин и неговите пет деца со кралицата Ана-Мари ги задржаа своите кралски титули. Сестрата на кралицата Ана-Мари е данската кралица Маргарет Втора, а Константин е втор братучед со принцот Чарлс (па дури и кум на принцот Вилијам!).

Принцот Филипос не е единственото свршено дете на кралот Константин во моментот. Неговата сестра принцезата Теодора ја одложи својата венчавка со адвокатот со седиште во Лос Анџелес Метју Кумар среде пандемијата на коронавирус.