„Нема да се збогати, ама ќе живее независен живот“. Се разведоа Џери Хол и Руперт Мардок


 

Англија– Руперт Мардок и поранешниот модел Џери Хол повеќе не се во брак, соопштија нивните адвокати во средата.

Двојката ја објави веста по извештајот дека Хол се обидела, очигледно без успех, да го повлече барањето за развод.

Разводот беше потврден во заедничка изјава за The Daily Mail.

„Џери Хол и Руперт Мардок го финализираа разводот. Тие остануваат добри пријатели и си посакуваат се најдобро во иднина“, се вели во соопштението.

Соопштението дојде неколку часа по извештаите дека Хол поднела до судот  барање во Лос Анџелес за да го повлече барањето за развод што го поднела во јуни. Не е јасно зошто таа би го направила тоа барање.

Хол и Мардок се венчаа во црква во Лондон во 2016 година. Нивното разделување првпат беше објавено во јуни, кога Хол поднесе барање за развод во судот во Лос Анџелес.

Британскиот весник „Дејли мирор“ објави дека на Мардок му биле доставени документите за развод во воената база РАФ Бриз Нортон во ОК, откако присуствувал на свадбата на неговата внука.

Бракот беше четврти за Мардок (91), кој поседува голем број моќни медиумски организации во САД, Велика Британија и Австралија.

Малку се знае за предбрачниот брак помеѓу Мардок и Хол, освен фактот дека постои. Веќе се вртат извештаи дека Хол би можела да добие 10 милиони фунти (17.784.891 американски долари) годишно и удел во имот во вредност од 250 милиони фунти (444.593.750 долари) како дел од „дарежливиот“ договор за порамнување.

Истакнатиот британски медиумски адвокат за inews изјави дека за Хол ќе се грижи „убаво“, со договор што „не е дизајниран да ја збогати, туку да и дозволи да живее независен живот“.

„Таа ќе добие дарежлива издршка за живеење – од 5 до 10 милиони фунти годишно до крајот на нејзиниот живот“, продолжи тој, пред да додаде дека ќе добие „неколку домови“ и користење на приватни авиони и „заеднички користење“ побарување за имотите што парот ги стекнал откако се венчале.

Во моментот, претставниците ниту на Мардок ниту на Хол официјално не коментираа, па сето тоа е шпекулативно. Хол, која претходно беше во врска со фронтменот на Ролинг Стоунс, Мик Џегер, со кој има четири деца, наводно добила повеќе од 40 милиони долари во спогодбата со пејачот откако тие се разведоа.