Се пукало на повеќе места во Синсинати, најмалку четворица мртви

 

Полицијата во градот Синсинати, американската сојузна држава Охајо, соопшти дека 17 лица се застрелани утрово на различни локации.

Најмлаку четворица загинале.

Во еден кварт на југозападот на Синсинати застрелани се 17 луче, двакца мртви по се судејчи, соопшти заменик-началникот на полицијата Пол Њудигејт.

Во квартот Валант ХИлс на југоистокот застрелани се уште тројца, а во Авондејл, кварт во централниот дел на Синсинати, застрелани се уште четвотрица, од кои двајца фатално.

Според Њудигејт, сите пукања се случиле во интервал од 60 до 90 минути, а станува збор за трагични но одвоени инциденти.

Од миниатата година, бројот на вооружени инцидентив во Синсинати е во пораст, открива весникот „Енквајарер“, пренесе Ројтерс.