Се обновија борбите меѓу Азербејџан и Ерменија

Жена стои во нејзината куќа во погранично место во Ерменија, гранатирана од азербејџанските сили

Граничните судири избувнаа повторно рано во четвртокот (16 јули) помеѓу армиите на непријателите Азербејџан и Ерменија по кратка пауза претходниот ден, соопштија официјални лица од двете држави, кои водат повеќедеценискиот територијален спор.

Најмалку 16 лица од обете страни се убиени откако избувнаа граничните судири во неделата меѓу поранешните советски републики, кои со децении се заробени во конфликт околу азербејџанскиот регион Нагорно Карабах, окупиран од Ерменија.

Територијата беше заземена од етнички ерменски сепаратисти во војната во 1990-тите во која загинаа 30.000 лица, иако неодамнешните борби избија на северниот дел од нивната заедничка граница, далеку од Карабах.

Министерството за одбрана на Азербејџан во изјавата рече дека судирите се одвивале на северот откако „Ерменците ги гранатирале азербејџанските села со оружје со голем калибар“.

Портпаролот на Министерството за одбрана на Ерменија, Сушан Степанјан, рече дека азербејџанските сили „гранатирале ерменски села со минофрлачи и асоцирачи“.

„Пожарот сè уште продолжува“, напиша таа на Фејсбук во четвртокот.

Судирите што избувнаа минатата недела ги зголемија стравувањата од големо разгорување во стратешкиот регион во Кавказ и предизвикаа повици за итно деескалирање од Соединетите држави, Европската унија и регионалниот брокер за електрична енергија Русија.

Меѓународно посредуваните мировни преговори меѓу двата кавкаски нации досега не успеаја да донесат решение за нивниот територијален спор.

Азербејџан вели дека Ерменија игра опасна игра. За разлика од „вообичаените“ судири, овој пат инцидентите се случуваат на државната граница меѓу двете земји, наместо на границата со окупираната територија на Нагорно-Карабах. (АФП)