Се будат ли Флегранските полиња: Италијанскиот супервулкан за пет часа беше погоден од 150 земјотреси


Речиси 150 земјотреси, најсилни во последните 40 години, се регистрирани вчера вечерта и утринава на Флегранските полиња, во близина на Неапол во јужна Италија, кои не предизвикаа големи штети, но предизвикаа паника меѓу населението, соопштија властите.

Земјотрес со јачина од 4,4 степени е регистриран во 20 часот и 10 минути по локално време на длабочина од 2,5 километри, соопшти Националниот институт за геофизика и вулканологија (ИНГВ).

ИНГВ забележа десетици послаби потреси на земјата во следните часови. Вкупно, околу 150 земјотреси ја погодија областа за помалку од пет часа, почнувајќи од 19:50 часот. Според Мауро Ди Вито од ИНГВ, „ова е најсилната серија земјотреси во последните 40 години“.

Властите поставија шатори

На видеата на жителите објавени на социјалните мрежи, може да се видат шишиња со млеко и пијалоци расфрлани на теренот на продавниците во општината Позуоли во областа на Флегранските полиња, каде живеат околу половина милион луѓе. Земјотресот беше јасно почувствуван и во Неапол, вклучително и пристаништето.

Училиштата денеска ќе останат затворени во Поцуоли, каде што се отворени сместувачките центри и се поставени шатори на паркинг и плоштад покрај морето за да се сместат жителите во паника, објави на Фејсбук градоначалникот на градот, Луиџи Манцони. Од противпожарната бригада велат дека жителите пријавиле пукнатини во куќите и делови кои паднале од фасадите на зградите.

Флегранските полиња се засенети од блиската планина Везув, чија ерупција ја избриша Помпеја од картата во 79 година од нашата ера. Локалните жители и научниците се загрижени за оживување на активноста поради гасовите што се испуштаат од магмата што вршат притисок врз површината што предизвикува пукање на земјата.

„Мораме да живееме со постојан страв“

„Мораме да живееме со постојан страв“, сведочеше жител на Позуоли на јавниот канал Раињус. „Колку долго зградите ќе можат да ги издржат сите овие удари, тоа е она што се прашуваме, бидејќи тие не се изградени за да претрпат толку голем шок.

„Земјата продолжува да расте со брзина од два сантиметри месечно, што е повисока стапка од минатата година, и се чини дека за жал ќе продолжи“, процени вулканологот Мауро Ди Вито на Канале 21.

Според експертите, сепак, сценариото за катастрофа, односно исфрлање лава, пепел и камења, е малку веројатно во блиска иднина. Флегранските полиња веќе некое време се погодени од многу помали земјотреси.

Главно, тоа се мали и тешко забележливи потреси кои ја ослабуваат земјината кора на тој простор. Истражувачите постојано предупредуваат за овој феномен. Веќе 11 години, жолта тревога е во сила за областа, која повикува на претпазливост.

Инаку последен пат Кампи Флегреј (италијанскиот назив за Флегранските полиња) еруптираше во 1538 година. Осумдневниот настан депонираше доволно материјал за да се создаде нов рид, познат како Монте Нуово („нова планина“), кој го исполнува хоризонтот северно од пристаништето Поцуоли. Ако вулканот повторно се разбуди, се верува дека ерупцијата би била мала; Италијанскиот оддел за цивилна заштита ја става веројатноста за мала до просечна ерупција на 95 отсто.

Но, големата не е надвор од границите на можностите. Кога за прв пат се формирала калдерата Флегранските полиња, пред речиси 40.000 години, ерупцијата произведе 200 кубни километри магма – доволно за да се наполнат 80 милиони олимписки базени. Со оглед на високата урбанизација на областа, дури и ерупција со големина на последната би била доволна да предизвика стотици илјади смртни случаи доколку не се изврши евакуација.