Се ближи Велигден, запомнете го овој трик: Еве зошто треба да готвите јајца со лимон


Се ближи Велигден, а пред него Велики петок, празникот кога традиционално се бојадисуваат јајцата. Првото јајце е куќното јајце и мора да биде црвено, а за останатите домаќини секоја година смислуваат различна техника.

Но, она што е важно пред да започнете со бојадисување на јајцата е да не пукаат при готвењето.

Кога ќе почнете да ги варите јајцата, додадете парче лимон во водата. Ова е важно, бидејќи јајцата ќе бидат цели по термичка обработка, па ќе можете да ги бојадисате како сакате.

Зошто јајцата се готват со лимон?

Сокот од лимон ќе помогне да не пукаат јајцата додека се варат, но и полесно да се лупат. Благодарение на киселоста, лушпата од јајцето лесно ќе се откине. Задолжително пробајте оваа година да варите јајца со лимон.