Сцена од класик на Акира Куросава на официјалниот постер на 77. Кански фестивал


Канскиот филмски фестивал, најгламурозниот од сите кои го слават филмот, го откри официјалниот постер за своето 77. издание.

Кан сака да евоцира кинематографска историја во своето официјално портфолио,  годинешниот постер не е исклучок. Има сцена од Рапсодија во август, јапонска класика од покојниот Акира Куросава, која премиерно беше прикажана надвор од конкуренција во Кан во 1991 година.

Во филмот, претпоследен на Куросава како режисер, баба која била жртва на бомбардирањето во Нагасаки, ја пренесува својата вера во љубов и интегритет како бедем против војната и насилството на нејзините внуци и нејзиниот американски внук.

Постерот убаво звучи со она што станува малку јапонска тема на овогодинешниот фестивал во Кан. Претходно оваа недела, Кан објави дека оваа година ќе ја додели почесната Златна палма на јапонската аниме куќа Studio Ghibli (Момчето и чапјата, Spirited Away), што е прв пат францускиот фестивал да ја додели својата највисока награда на компанија наместо индивидуален уметник.

Со текот на годините, постерите на Кан беа елегантни (минатогодишниот беше со младата Катрин Денев во 1968 година која стоеше на плажа во близина на Сен Тропе), шармантни (изданието од 2013 година ги прикажуваше Пол Њуман и Џоан Вудворд од 1963 година) и дрски ( на постерот од 2021 година беше прикажан режисерот Спајк Ли од очилата нагоре, гледајќи замислено во палмите во Кан, како неговиот лик од Марс Блекмон од Таа мора да го има.)

Повремено, тие беа контроверзни. Постерот од 2017 година предизвика бес на интернет поради наводите дека сликата на младата, заоблена Клаудија Кардинале е изменета за да ја направи италијанската ѕвезда да изгледа послаба.

Постерот за 2024 година ќе го гледа годинешното жири, предводено од режисерката на Барби, Грета Гервиг, додека членовите на жирито ги оценуваат филмовите во трката за Златната палма.

Седумдесет и седмиот фестивал во Кан започнува на 14 мај со Вториот чин на Квентин Дупие во кој главните улоги ги толкуваат Леа Сејду и Винсент Линдон. Трае до 24 мај.

Критичарите ги чекаат новите филмови од главната конкуренција на Жак Аудиар, Жил Лелуш, Дејвид Кроненберг, Паоло Сорентино, Френсис Форд Копола и Јоргос Лантимос. Во филмот на Американецот Шон Бејкер, кој се натпреварува и за Златната палма, играат руските актери Јуриј Борисов и Марк Ајделштајн.

Австралиецот Џорџ Милер надвор од конкуренција ќе го претстави филмот Furiosa: The Mad Max Chronicles. Исто така надвор од конкуренција, американскиот актер Кевин Костнер ќе го запознае гледачот со првиот дел од неговиот епски вестерн „Хоризонти“.

 

Во трка за „Златна палма“

 

 • „Анора“ , Шон Бејкер
 • „Голема авантура“, Мигел Гомес
 • „Видови љубезност“, Јоргос Лантимос
 • „Сè што замислуваме како светло“, Пајал Кападија
 • „Девојка со игла“ , Магнус фон Хорн
 • „Лимонов, баладата за Еди“, Кирил Серебреников
 • „Мегалополис“ , Френсис Форд Копола
 • „Марчело Мио“ , Кристоф Оноре
 • «Мотел Дестино“, Карим Аинуз
 • „Див дијамант“, Агата Ридингер
 • „О, Канада“,  Пол Шрадер
 • „Партенопа“: Паоло Сорентино
 • “Птица”: Андреа Арнолд
 • „Романтична генерација“, Џиа Жангке
 • „Скршени срца“,  Жил Лелуш
 • “Плаштаница”, Дејвид Кроненберг
 • “Супстанција”, Корали Фаргеа
 • „Емилија Перез“, Жак Аудиар
 • „Студент“, Али Абаси

Програма Un Certain Regard

 

 • НОРА  од Тавфик АЛЗАИДИ
 • БЕСРАМНИОТ  од Константин БОЈАНОВ
 • ЦАРСТВОТО од Џулиен КОЛОНА | 1-ви филм
 • VINGT DIEUX! од Луиз КУРВОАЗЕР | 1-ви филм
 • LE PROCES DU CHIEN од Laetitia DOSCH | 1-ви филм (КОЈ ДОЗВОЛУВА КУЧЕТО ДА КАСНЕ?)
 • ГОУ ЖЕН од ГУАН Ху (ЦРНО КУЧЕ)
 • СЕЛОТО ДО РАЈОТ од Мо ХАРАВЕ | 1-ви филм
 • ВЕЛИ СЕПТЕМВРИ од Ariane LABED | 1-ви филм
 • L’HISTOIRE DE SOULEYMANE од Борис ЛОЈКИНЕ
 • ПРОКЛЕНИОТ од Роберто МИНЕРВИНИ
 • НА СТАНУВАЊЕ БОВИЦА од Рунгано ЊОНИ
 • BOKU NO OHISAMA од Хироши ОКУЈАМА (МОЕТО СОНЦЕ)
 • САНТОШ од Сандја СУРИ
 • ВИЕТ И НАМ од ТРУОНГ Мин Куи
 • АРМАНД од Halfdan ULLMANN TØNDEL | 1-ви филм

Програма „Вон конкуренција“

 

 • ТАА НЕМА ИМЕ од CHAN Питер Хо-Сун
 • ХОРИЗОНТ, АМЕРИКАНСКА САГА од Кевин Костнер
 • ГЛАСИНИ од Еван ЏОНСОН, Гален ЏОНСОН, Гај МАДИН
 • ФУРИОЗА: ЛУД МАКС САГА од Џорџ МИЛЕР

Полноќни проекции

 

 • САМРГОТ НА ВОИНОТ ЗАВИДЕНА од Сои ЧЕАНГ
 • СУРФЕРОТ од Лоркан ФИНЕГАН
 • LES FEMMES AU BALCON од Ноеми МЕРЛАНТ (БАЛКОНЕТИТЕ)
 • ЈАС, ЏЕЛАТОТ од RYOO Сеунг Ван

Кански премиери

 

 • СИТЕ ЈА САКААТ ТУДА од Набил АЈУЧ
 • C’EST PAS МВР од Леос КАРАКС                                                                 
 • EN ФАНФАРЕ од Емануел Куркол (The MATCHING BANG)
 • МИЛОСТ од Ален ГИРАУДИ
 • ЛЕ РОМАН ДЕ ЏИМ од Arnaud LARRIEU и Jean-Marie LARRIEU
 • RENDEZ-VOUS AVEC POL POT од Рити ПАНХ

 

(Холивуд репортер)