Саудиска Арабија со тешко срце му ја честиташе победата на Бајден

Саудиска Арабија (Ројтерс) – Саудиска Арабија конечно му ја честиташе на Џо Бајден неговата изборна победа, повеќе од 24 часа откако го победи Доналд Трамп, кој имаше блиски лични врски со принцот престолонаследник Мухамед бин Салман.

Поранешниот потпретседател на САД вети дека во својата кампања ќе ги преиспита врските со кралството, барајќи поголема одговорност за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Ријад во Истанбул и повика на ставање крај на поддршката на САД за војната во Јемен.

Додека другите арапски држави се натпреваруваа да му аплаудираат на демократскиот предизвикувач, де факто владетелот на кралството принцот престолонаследник Мухамед бин Салман молчеше за време на гласањето во САД дури и кога му испраќаше топли зборови на претседателот на Танзанија за неговиот реизбор.

„Кралот Салман ги пофали истакнатите, историски и блиски односи меѓу двете пријателски земји и нивниот народ, за кои сите гледаат да ги зајакнат и развијат на сите нивоа“, јави СПА.

Врската на принцот Мухамед со Трамп обезбеди тампон против меѓународната критика во врска со убиството на Кашоги, улогата на Ријад во војната во Јемен и притворањето на жени активистки.

Тие области сега можат да станат камен на сопнување меѓу Бајден и Саудиска Арабија, голем извозник на нафта и купувач на американско оружје.

„Единственото нешто полошо од Ковид-19 би било Бајден-20“, напиша саудискиот корисник на Твитер, д-р Муна, додека многу други саудиски корисници на платформата за социјални медиуми едноставно го игнорираа резултатот во првите часови откако беше објавена победата на Бајден.

Саудиска Арабија беше ентузијастички поддржувач на „максималниот притисок“ на Трамп за строги санкции кон регионалниот ривал Иран. Но, Бајден рече дека ќе се врати на нуклеарниот пакт меѓу светските сили и Техеран во 2015 година, договор за кој се договараше кога Бајден беше потпретседател во администрацијата на Барак Обама.

Саудиски политички извор рече дека кралството има „способност да се справи со кој било претседател затоа што САД се земја на институции и има многу институционална работа меѓу Саудиска Арабија и Соединетите држави“.

„Односите меѓу Саудиска Арабија и САД се длабоки, одржливи и стратешки и не се склони на промени затоа што се менува претседател“, рече тој.

Принцот Мухамед негираше дека го наредил убиството на Кашоги, но во 2019 година тој призна дека има лична одговорност велејќи дека тоа му се случило под негов надзор. Ријад затвори осум лица со затворски казни од седум до 20 години во врска со убиството.