Саудијците го преземаат Монако и создаваат конкурент на ПСЖ


Францускиот клупски фудбал фундаментално се промени во 2011 година кога катарскиот инвестициски фонд го купи ПСЖ и создаде тим со кој остатокот од лигата не може да се натпреварува на долг рок.

Во 2013 година ја освоија првата шампионска титула во новата ера и оттогаш 10 национални првенства во 12 одиграни сезони. Тие се уште не стигнале до конечниот успех – освојување на Лигата на шампионите, но и покрај загубата на најголемите ѕвезди како Лионел Меси, Нејмар и на крајот Килијан Мбапе, сигурно нема да се откажат од таа цел.

ПСЖ освои две првенствени титули во својата историја пред влезот на катарската престолнина и јасно е дека навивачите на тој клуб можат да бидат задоволни од промената што се случи, но многу е дискутабилно дали парите од Катар донесоа позитивен ефект за атрактивноста на Лига 1 како целина. Доминацијата на ПСЖ значи недостаток на конкурентност, што ја намалува севкупната привлечност на производот.

Како што пренесува францускиот RMC Sport, Лига 1 се уште нема склучено договор со ниту една од ТВ куќите за следната сезона од највисоката класа на францускиот фудбал. Договорот со Канал + истече, а каматата и сумите кои се нудат на лигата се помали од очекувањата на клубовите, пишува Индекс.

„Се наоѓаме во тежок момент. Преговорите за ТВ-правата се секогаш деликатни, а ние јасно ги гледаме тешкотиите. Ситуацијата е исклучително тесна и мора да се реши во наредните денови или недели за да им овозможиме на нашите професионални клубови да ги имаат потребните приходи. Од тој сегмент мора да се обезбеди нивната иднина“, изјави Филип Диало, претседател на Француската фудбалска федерација.

Во моментов Францускиот фудбалски сојуз ја разгледува опцијата да отвори свој канал наречен Лига 1, каде за 25 евра ќе им овозможи на навивачите да гледаат натпревари од елитното ниво на францускиот фудбал. Додека управниот орган на лигата се обидува да го реши овој итен проблем и да најде купувач за ТВ правата за следните пет сезони, клубовите го изразуваат своето незадоволство и се жалат на новонастанатата ситуација.

Во годините на доминација на ПСЖ само два клуба успеаја да го освојат францускиот шампионат. Тоа беше Лил во сезоната 2020/21. и Монако во сезоната 2016/17. кога за нив бранеше Данијел Субашиќ, а главна ѕвезда на клубот беше тогаш многу младиот Мбапе. Монако таа сезона играше и во полуфиналето на Лигата на шампионите, а потоа ПСЖ ја покажа својата моќ и го купи Мбапе за 180 милиони евра.

Монако е четвртиот најуспешен клуб во францускиот шампионат со осум освоени титули, а се чини дека доаѓаат подобри денови за него и дека би можеле да станат вистински конкурент на ПСЖ. Клубот е веќе извесно време на продажба, а угледниот француски весник L’Equipe пренесува дека нов сопственик на клубот ќе биде Саудиска Арабија, односно нивниот инвестициски фонд.

Беше објавено дека веќе е договорено Луис Кампос да биде на чело на целиот проект, што ги шокираше сите, особено раководството на ПСЖ бидејќи Кампос е еден од клучните луѓе во раководството на овој клуб. Кампос моментално е одговорен за клупската стратегија во ПСЖ, а претходно ја извршуваше функцијата спортски директор, па неговото заминување секако би било тежок удар. Искусниот 59-годишен Португалец треба да биде назначен за претседател на клубот во Монако и ќе му се даде одврзана рака да го води Монако до францускиот и европскиот врв.