Само вакцинирани на најголемата вечер на модата –Мет Гала во Њујорк

САД– Мет Гала оваа есен се враќа во Метрополитен музејот на Њујорк, но гостите нема да можат да влезат ако не се вакцинирани.

Најчесто нарекувана „најголемата вечер на модата“, годишната изложба на музејот „Метрополитен“ препознатлива како Мет Гала, во последната деценија , стана голем настан на црвениот килим, благодарение на нејзиниот список на славни гости на А-листата и драматичните, понекогаш надмоќни модни моменти (кој би можел да ги заборави легендарните фустани на Ријана?) 

„Во моментов, сите присутни на Мет Гала на 13 септември мора да обезбедат доказ за целосна вакцинација и исто така ќе се очекува да носат маски во затворени простории, освен кога јадат или пијат, изјави портпаролот на годишниот настан за Daily Beast. Настанот беше откажан во 2020 година поради пандемијата.

Ко-домаќини на Мет Гала во септември се младите ѕвезди во подем: поп-ѕвездата Били Ајлиш, актерот Тимоти Шаламе, тенисерката Наоми Осака и поетесата Аманда Горман.

Четворицата ко-домаќини на Мет го отелотворуваат дефинирачкиот фактор на американскиот стил: индивидуализмот “, напиша Вог за изборот. „Можеби тие поинаку пристапуваат кон концептот, но нивната заедничка страст за изразување преку облека се поврзува со темата на изложбата. Шаламе, Ајлиш, Осака и Горман развија посебен визуелен јазик за нивните јавни ликови, оној што е информиран од наследството на легендарната мода направена во САД “.

Том Форд, како претседател на Советот на модни дизајнери на Америка и шефот на Инстаграм Адам Мосери ќе бидат почесни ко-домаќини.Традиционален домаќин на гала-настанот е главната уредничка на американскиот „Вог“ и глобален уредник во „Конде наст“-Ана Винтур.

Медиумите уште во мај објавија дека септемвриската Мет Гала веќе е распродадена „со соло билети, наводно, чинеле 30 000 УСД, а масите за 275 000 УСД“

Ниту еден број на гости не е официјално потврден, заедно со тоа како ќе изгледа „поинтимниот“ црвен тепих на гала настанот во 2021 година.

Американската мода претрпува ренесанса, вели кураторот на изложбата, Венди Ју

Мет Галата од 2022 година ќе биде повторно во мај – и ќе личи на минатите години.

Изложбата “In America: A Lexicon of Fashion” ќе содржи историски и современ фустан на жени и мажи кои датираат од 18 век до денес во вињети инсталирани во простории за избрани периоди“, се вели во соопштението објавено од Институтот за костуми. Музејот објави дека тие ќе го отворат американското крило за втората изложба, која ќе биде домаќин на околу 550 гости, во очекување на владините упатства. (Според агенциите)