Само вакцинирани на најголемата вечер на модата –Мет Гала во Њујорк (галерија)

САД- Мет Гала синоќа се врати во Метрополитен музејот на Њујорк, славејќи ја американската мода, но гостите не можеа да влезат ако не се вакцинирани. Настанот беше откажан во 2020 година поради пандемијата.

Ана Винтур во Оскар де ла Рента

Најчесто нарекувана „најголемата вечер на модата“, годишната изложба на музејот „Метрополитен“ препознатлива како Мет Гала, во последната деценија , стана голем настан на црвениот килим, благодарение на нејзиниот список на славни гости на А-листата и драматичните, понекогаш надмоќни модни моменти (кој би можел да ги заборави легендарните фустани на Ријана?) 

Били Ајлиш како Мерилин Монро во Оскар де ла Рента

Ко-домаќини на Мет Гала 2021 се младите ѕвезди во подем: поп-ѕвездата Били Ајлиш, актерот Тимоти Шаламе, тенисерката Наоми Осака и поетесата Аманда Горман.

Кристен Стјуарт во Шанел

Четворицата ко-домаќини на Мет го отелотворуваат дефинирачкиот фактор на американскиот стил: индивидуализмот “, напиша Вог за изборот. „Можеби тие поинаку пристапуваат кон концептот, но нивната заедничка страст за изразување преку облека се поврзува со темата на изложбата. Шаламе, Ајлиш, Осака и Горман развија посебен визуелен јазик за нивните јавни ликови, оној што е информиран од наследството на легендарната мода направена во САД “.

Тимоти Шаламе во Акерман

Медиумите уште во мај објавија дека септемвриската Мет Гала веќе е распродадена „со соло билети, наводно, чинеле 30 000 УСД, а масите за 275 000 УСД“

Мет Галата од 2022 година ќе биде повторно во мај – и ќе личи на минатите години.

Изложбата “In America: A Lexicon of Fashion” ќе содржи историски и современ фустан на жени и мажи кои датираат од 18 век до денес во вињети инсталирани во простории за избрани периоди“, се вели во соопштението објавено од Институтот за костуми. Музејот објави дека тие ќе го отворат американското крило за втората изложба, која ќе биде домаќин на околу 550 гости, во очекување на владините упатства. 

Адам Мозери, шефот на Инстаграм
Аманда Горман во Вера Ванг
Би Карозини, ќерката на Винтур, во Каролина Херера
Бруклин Бекам со свршеницата
Едриен Броди

Кендал Џенер во Живанши
Ема Радукану, победничката на УС Опен во Шанел
Иман
Џенифер Хадсон
Ким Кардашијан
Џенифер Лопез во Ралф Лорен
Лупита Нјонго во Версаче
Ријана во Баленсијага
Серена Вилијамс
Ирина Шајк со креаторот Џереми Скот