Саеб Ерекат, главниот палестински преговарач, почина од Ковид-19

Саеб Ерекат, искусниот палестински преговарач за мир и една од најпознатите личности во неговото раководство од раните 90-ти, почина по заразувањето со корона вирус.

Ерекат, пратеник од Ерихон во окупираниот Западен Брег, беше висок советник на палестинскиот претседател Махмуд Абас и исто така работеше за претходникот на Абас, Јасер Арафат. Тој служеше како генерален секретар на Палестинската ослободителна организација (ПЛО).

Непоколеблив во својата огорченост против израелската контрола над палестинскиот живот, поранешниот новинар и научник, школуван во САД, три децении им беше познат на дипломатските и медиумските кругови во осудата на она што на крајот го опиша како апартхејд, изречувајќи ја својата критика со неговиот заштитен стакато глас.

Ерекат (65) беше подложен на трансплантација на бели дробови во САД во 2017 година и оттогаш беше со лошо здравје. На 8 октомври тој објави дека му е дијагностициран Ковид-19 и подоцна рече дека доживува „тешки симптоми“.

По пренесувањето во болницата Хадасах во Ерусалим, лекарите рекоа дека неговата состојба се влошила и станала критична, а тој бил ставен на респиратор. Во вторникот еден од неговите постари соработници објави дека починал.

Студирајќи политика во Велика Британија и САД, Ерекат беше клучен играч што се залагаше за доктрината за решение на две држави, според која ќе се создаде земја Палестина заедно со Израел.

Неколку официјални лица од целиот спектар, вклучително и израелски политичари, го изразија жалење. Ципи Ливни, поранешна израелска министерка за надворешни работи, која седеше на спротивната страна од масата на Ерекат, рече дека е тажна од неговата смрт.

„Саеб го посвети својот живот на својот народ“, напиша таа на Твитер. „Додека беше болен, тој ми испрати смс: ‘Јас не сум го завршил она за што се родив да го правам’. Моето најдлабоко сочувство до Палестинците и неговото семејство. Тој ќе недостасува“.

Ерекат беше сведок на задевачките почетоци на тој стремеж. Во 1994 година, неговиот роден град Јерихо беше предаден од израелските трупи на палестинските сили во она што се очекуваше да биде првите фази на евентуалниот договор.

И покрај тоа што беше во средината на неговите 60-ти години, Ерекат беше помлад член на тимот за високи лидери на Абас, кој беше критикуван од Палестинците затоа што е недемократски и не успеа да предизвика вистински промени.

За време на последните години на Ерекат, Нетанјаху, охрабрен од Доналд Трамп, ја објави својата намера да припои огромни делови на Западниот брег, потег што се смета за смртен удар на идеалот за две држави. (Гардијан)