САД и Британија ја ставија под санкции и гувернерката на руската централна банка, Набиулина

Елвира Набиулина е еден од најспособните соработници на рускиот претседател


Елвира Набиулина важи за исклучително способна гувернерка

 

САД ѝ наметнaa на Русија, како што велат, „брзи и тешки трошоци“ откако претседателот Владимир Путин објави анексија на региони на Украина по она што Западот го нарече „лажен референдум“, вклучително и таргетирање на клучна фигура во руската економија.

Путин во петокот потпиша документи за формално отпочнување на процесот на анексија на четири региони на Украина за време на церемонијата во Кремљ, што е јасно кршење на меѓународното право во услови на руска инвазија на Украина, која започна пред седум месеци.

Како одговор, САД најавуваат санкции во координација со сојузниците од Г7.

Соединетите Држави, рече претставник на администрацијата на Бајден, „се насочуваат кон дополнителни руски владини функционери и лидери, членови на нивните семејства, руски и белоруски воени претставници и мрежи за набавки на одбраната, вклучително и меѓународни добавувачи кои го поддржуваат рускиот воено-индустриски комплекс“ преку соопштенија од министерствата на финансии, трговија и надворешни работи.

Тоа вклучува санкции од Министерството за финансии за клучниот играч за одржување на руската економија: Елвира Набиулина, економист кој ја води руската централна банка од 2013 година.

.Путин потроши години градејќи ја својата одбрана, собирајќи стотици милијарди девизни резерви, ставајќи голем дел од руската индустриска база под државна контрола и продавајќи ги огромните енергетски ресурси на Русија на светот. Американските функционери неволно признаваат дека Набиулина извршила ефикасно управување со Русија низ оваа почетна фаза од санкциите, исто како што направи во 2014 година, откако Путиновата анексија на Крим предизвика многу помалку строги санкции од Западот.

Овој пат, Набиулина вешто ги зголеми каматните стапки, наметна контрола на капиталот и бараше дупки и решенија за економијата под опсада.

„Добар централен банкар може да направи работи за да ја поттикне валутата“, рече еден висок американски функционер претходно оваа година. „Тие имаат многу добар централен банкар. Тоа го знаевме тогаш, го знаеме и сега“.

Меѓу претставниците на администрацијата на Бајден, Набиулина се смета за можеби најефективната од сите врвни соработници на Путин.

САД, исто така, воведуваат санкции за роднините на членовите на рускиот Совет за национална безбедност, санкции за 14 меѓународни добавувачи за руските воени синџири на снабдување и додаваат 57 нови ентитети на списокот на трговски ентитети за контрола на извозот. , изјавија надлежните.

Обединетото Кралство соопшти дека ќе спроведе санкции за услуги и забрана за извоз што ги таргетира „руските економски ранливости“.

„Со новите санкции Русија ќе го изгуби пристапот до главните западни услуги од кои зависи Русија, вклучувајќи: ИТ консултантски услуги, архитектонски услуги, инженерски услуги и трансакциски правни советодавни услуги за одредени комерцијални активности“, соопшти канцеларијата.

„Велика Британија, исто така, забранува извоз на речиси 700 стоки кои се клучни за индустриските и технолошките капацитети на Русија“, се додава.

Велика Британија, исто така, ја санкционираше Елвира Набиулина, гувернерот на Централната банка на Руската Федерација.

„Во нејзината улога, Набиулина беше инструментална во управувањето со руската економија преку нелегалната војна на рускиот режим против Украина и проширувањето на рубљата на украинските територии кои се привремено контролирани од Русија. Набиулина е санкционирана и лично е предмет на замрзнување на имотот и забрана за патување“, се вели во соопштението.