Саботажата на гасоводите и мистерија: Кој го направи тоа? (Дали беше Русија?)

Досегашната истрага наведува на заклучок дека е вмешана држава во саботажата на „Северен тек“. Вашингтон е внимателен и не сака да ја обвини Русија


Четвртата дупка на гасоводот што ја откри Шведска

 

БЕРЛИН -Два дена откако пар експлозии под Балтичкото Море очигледно ги разнесоа огромните цевководи за природен гас од Русија до Германија, во средата се зацврсти консензусот дека тоа бил чин на саботажа, бидејќи Европската унија и неколку европски влади го нарекоа напад и побараа истрага.

Експертите велат дека може да бидат потребни месеци за да се процени и санира штетата на гасоводите „Северен тек 1 и 2“, кои се користеа како потпора во конфронтацијата на Западот со Москва поради руската инвазија на Украина. Веста за можен напад на линиите ги надополни и онака интензивните стравувања од болниот недостиг на енергија во Европа во текот на зимата.

Но, централната мистерија останува: кој го направи тоа?

„Сите достапни информации покажуваат дека овие протекувања се резултат на намерен чин“, рече шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел во изјавата во средата. „Ќе ја поддржиме секоја истрага со цел да се добие целосна јасност за тоа што се случило и зошто“.

Џејк Саливан, советникот за национална безбедност на претседателот Бајден, ја нарече епизодата „очигледна саботажа“.

Но, со малку докази за – американските официјални лица рекоа дека експлозивниот гас што се излева од пукнатите цевки го прави премногу опасно приближувањето – САД и повеќето од нивните европски сојузници престанаа јавно да ги именуваат сите осомничени. Сепак, некои официјални лица шпекулираа за многуте начини на кои Русија може да добие дури и ако гасоводот го носи својот гас.

Полска и Украина отворено ја обвинија Русија, која го впери прстот кон Соединетите Држави, а и Москва и Вашингтон објавија огорчени деманти. Американски официјални лица и надворешни експерти, исто така, шпекулираа дали Украина или една од балтичките земји, кои долго време се противат на гасоводите, можеби имаа интерес да ги видат оневозможени – и да испратат порака.

Кога започна војната, Германија го блокираше влегувањето во функција на новозавршениот „Северен тек 2“, а Русија подоцна го затвори протокот низ „Северен тек 1“, покренувајќи избезумени напори во Европа да обезбеди доволно гориво за загревање домови, производство на електрична енергија и компании за електрична енергија.

Некои европски и американски функционери во средата предупредија дека би било прерано да се заклучи дека Русија стои зад очигледните напади на „Северен тек“, кој всушност има два гасоводи. Претседателот Владимир Путин сака да покаже дека го има прстот на вентилот за гас, забележаа тие, но користењето на таа моќ може да значи одржување на цевководите, чиј главен сопственик е руската државна енергетска компанија, „Гаспром“, во добра работна состојба.

Но, други забележаа дека еден од двата цевководи, „Северен тек 2“ е неоштетен, оставајќи му на Путин можност да го користи како потпора доколку зимата стане особено студена.

Многу западни функционери и аналитичари рекоа дека саботажата ќе се вклопи во пошироката руска стратегија на Путин да води војна на повеќе фронтови, користејќи економски и политички алатки, како и оружје за поткопување на сојузниците на Украина и слабеење на нивната решителност и единство. Тоа ѝ покажува на веќе нервозната Европа колку е ранлива нејзината витална инфраструктура, вклучувајќи ги и другите цевководи и подморските енергетски и телекомуникациски кабли.

„Ова е класична хибридна војна“, рече Мари-Агнес Штрак-Цимерман, шеф на комисијата за одбрана во германскиот парламент, која истакна дека досега нема докази дека Русија стои зад нападот, но верува дека тоа е „најверодостојниот“. сторител.

„Путин ќе ги искористи сите хибридни мерки што му се на располагање за да ги збуни Европејците, од храна преку бегалци до енергија“, рече таа.

Речиси сите количества гас од цевководот се веќе истечени

Дмитри Песков, портпаролот на Кремљ, рече дека обвинувањето на Русија е „предвидливо глупаво и апсурдно“. Тој рече дека американските добавувачи на природен гас собрале „огромни профити“ од зголемената продажба во Европа, што укажува на тоа дека САД се виновни.

„Се разбира дека не бевме“, рече Адриен Вотсон, портпаролка на Советот за национална безбедност на Белата куќа, во ретко демантирање. „Сите знаеме дека Русија има долга историја на ширење дезинформации и тоа повторно го прави овде“.

Руските медиуми го прифатија тврдењето на Кремљ, пуштајќи клипови од ветувањето на Бајден на 7 февруари дека ако Русите нападнат, „тогаш повеќе нема да има ‘Северен тек 2’. Ќе ставиме крај на тоа“. Американските власти рекоа дека тој мислел на дипломатска и економска акција, истакнувајќи дека Бајден бил во право кога Германија го прекинала проектот.

Поранешниот полски министер за надворешни работи, Радек Сикорски, гласен критичар на Москва, изгледаше како да го поддржува неговото толкување на настаните со твит кој вели: „Ви благодариме, САД“ преку сликата на дел од Балтичкото Море што се разлева од растечките меури од метан.

Во телефонски разговор во средата, Сикорски одби да ја објасни својата позиција, но истакна дека проектите на „Северен тек“ ја заобиколиле Полска, која има тензични односи со Москва, додека зависноста на Западна Европа од Русија се продлабочила. „Повеќе полски влади ги повлекоа сите чекори за да го запрат ‘Северен тек’ “, рече тој.

„Зошто да не бидам пресреќен?“ тој додаде. „Повеќе би сакал да мислам дека тоа биле наши сојузници отколку наши непријатели“.

Гасоводите беа оштетени во критична точка во седуммесечната војна. Киев прави неочекуван напредок на бојното поле, Москва ги предизвика западните поддржувачи на Украина со тенко прикриени закани за нуклеарна одмазда, Русија е пред анексија на големи делови од Украина, а наредбата на Путин да мобилизира стотици илјади мажи во војската беше исполнета. со широко распространето противење.

На прв поглед, се чини контраинтуитивно дека Кремљ ќе го оштети сопствениот имот од повеќе милијарди долари. Но, тоа има вредност за Москва во поттикнувањето на европските стравови, зголемувањето на цените на пазарот на гас.

А на краток рок, велат аналитичарите, не е јасно што ќе загуби Путин, бидејќи тој веќе во голема мера ја прекина испораката на гас за европските земји во последните месеци.

Бидејќи двата „Северни текови“ се веќе неактивни, штетата во Балтичкото Море нема моментален ефект врз европските енергетски резерви. Некои официјални лица рекоа дека можеби не е случајно што гасоводот од Норвешка до Полска познат како „Балтичка цевка“ беше отворен во вторникот. Тој беше осмислен за да ја олесни зависноста на Варшава од Русија и поминува блиску до областа каде што се случи истекувањето.

Во последниве месеци, Европа ја намали потрошувачката на гас, најде алтернативни снабдувачи и изгради складишта, иако по висока цена.

„Лошата вест – од перспектива на Кремљ – е дека претворањето на снабдувањето со гас во оружје не функционира како политичка стратегија“, рече Павел Молчанов, енергетски аналитичар во Рејмонд Џејмс, американска инвестициска банка. „Преку сопствени акции, ‘Гаспром’ го загуби речиси целиот пазарен удел во Европа“.

Во средата, вртливите струи на гас продолжија да бегаат од пукнатитед цевки што ја брануваа морската површина во близина на данскиот остров Борнхолм. Данските власти соопштија дека покренале кривична истрага за да ја утврдат точната причина за истекувањето. Американската влада ја понуди својата помош.

Додека некои европски претставници брзо шпекулираа за руската вмешаност, американските власти беа повнимателни, забележувајќи го недостатокот на достапни докази.

И покрај сите нивни остри критики на Путин и неговата влада, американските власти забележаа дека било примамливо да се префрлат речиси сите напади врз Русија, понекогаш погрешно. Во јули, во Вашингтон имаше широко распространета претпоставка дека големиот сајбер напад врз Албанија е руски обид да го поткопа сојузникот на НАТО; овој месец, официјалните лица рекоа дека истрагата заклучила дека виновникот е Иран.

Неколку официјални лица од Вашингтон забележаа дека недржавни актери можеле да извршат саботажа на гасоводот. Други рекоа дека двете детонации регистрирани со сеизмометри во регионот укажуваат на експлозиви поставени од подморница или фрлени од авион или чамец, што сугерира дека е вмешана држава.

„Тешко е да се процени; дали некој има корист?“, изјави претседателот на Финска, Саули Ниинисто, за весникот „Хелсингин саномат“. „Затоа е мистерија досега“. (Њујорк тајмс)