Сѐ се врти околу фудбалот: Почнува ЕП 2024

Вечерва во премиерниот натпревар ќе се соочат домаќинот Германија и репрезентацијата на Шкотска


Фудбалската еуфорија продолжува. Седумнаесеттото издание на Европското фудбалско првенство почнува вечерва во Германија и го означува враќањето на натпреварувањето во неговиот вообичаен четиригодишен циклус откако настанот во 2020 година беше одложен за 2021 година поради пандемијата Ковид-19. Сите погледи на бројните фудбалски фанови во наредниот месец ќе бидат насочени кон еден од стадионите во Германија каде што националните тимови на репрезентациите што обезбедија учество на шампионатот ќе дадат се од себе да постигнат што подобар резултат. Вечерва во премиерниот натпревар ќе се соочат домаќинот Германија и репрезентацијата на Шкотска.

Италија е бранител на титулата, откако го освои последниот турнир победувајќи ја Англија во финалето на ЕП 2020 на пенали.

Покрај натпреварувачкиот дел кој ќе биде во фокусот, домаќините не оставаат ништо на случајноста, па зголемена е безбедноста на сите нивоа.

Се очекува околу 2,7 милиони луѓе да ја посетат Германија за Евро 2024 година, според Ројтерс, со големи фан зони поставени низ сите поголеми градови.

Очекувањата на домаќинот

Праведно е да се каже дека очекувањата за германската репрезентација не се високи во земјата домаќин.

Лошата форма и перформанси доведоа до тоа федерацијата да го отпушти главниот тренер Ханси Флик во септември 2023 година и да го доведе Џулијан Нагелсман.

Дури и сега, продолжува да биде „тврдо“ возење за поранешниот тренер на Баерн Минхен Нагелсман; Неодамнешните импресивни победи на гости кај Франција и дома со Холандија им претходеа порази во Австрија и дома од Турција.

Но, некои германски навивачи сега сонуваат за втор „Sommermärchen“ или „летна бајка“, термин даден во летото 2006 година кога Германија неочекувано стигна до полуфиналето на Светското првенство на домашен терен кога очекувањата беа слично мали.

Сепак, неодамнешната анкета спроведена од националниот радиодифузен сервис АРД покажа дека 27 отсто од Германците немаат интерес за Еуро 2024. Само 43 отсто рекле дека се многу заинтересирани.

Германија има богата историја на големите турнири, освојувајќи четири Светски првенства и три Европски првенства, но до успехот неодамна беше потешко да се дојде.

Репрезентацијата нема добиено нокаут натпревар на голем турнир речиси осум години, испадна во групната фаза на двата претходни Светски првенства и загуби во осминафиналето на Евро 2020 година.

Меѓутоа, со вакви очекувањата, можеби уште еден „Sommermärchen“ е посебна можност.

Кои се фаворитите

Франција и Англија одат на турнирот како два фаворити за освојување на „Купот Анри Делоне“.

Les Bleus беа една од доминантните сили во светскиот фудбал во последните години, освојувајќи го Светското првенство во 2018 година и стигнаа до финалето во 2022. Последен пат на ЕП, сепак, Франција беше изненадена на пенали од Швајцарија во осминафиналето.

Дидие Дешамп е на чело на националниот тим од 2012 година, а минатиот јануари го продолжи договорот до 2026 година. Дешамп, кој беше капитен на Франција до славата на Светското првенство 1998 и Евро 2000 година, исто така го предводеше тимот до победа во Лигата на нации 2020-21 и финалето на Евро 2016 година.

Сегашниот тим може да се пофали со апсурдна количина на талент, со искуството на Килијан Мбапе, Оливие Жиру и Антоан Гризман, поддржано од најновите ѕвезди. Бредли Баркола, Ворен Заир-Емери и Едуардо Камавинга се само некои од надарените млади што ги создава навидум бескрајната подвижна лента на таленти во Франција.

По освојувањето на Светското првенство и Лигата на нации, Мбапе сака да го додаде и еврото во своето резиме.

„Сакам да го освојам европскиот куп. Морам да бидам искрен. Го освоив Светското првенство. Ја освоив Лигата на нации. Тоа е единствениот што ми недостигаше со националниот тим, откако направив се со националниот тим“, изјави неодамна Мбапе за Си-Ен-Ен.

„Навистина сакам да го освојам ова. Моето прво натпреварување како капитен, затоа е навистина важно за мене и секогаш е важно за земјата и сакаме тие да се гордеат со нас. [Тоа е] уште една можност да ја напишам историјата на мојата земја“.

Сегашната репрезентација на Англија на сличен начин е преполна со таленти – ако не и повеќе – и со право ќе се чувствува уверена дека ќе стави крај на 58 години скршено срце откако последен пат освои голем трофеј на Светското првенство во 1966 година.

Хари Кејн останува еден од најдобрите светски напаѓачи и ќе биде поддржан од ол-стар актерска екипа во која настапуваат Фил Фоден, Букајо Сака и Деклан Рајс, додека појавата на Џуд Белингем како еден од најдобрите млади играчи во светот додава дополнителна димензија на средниот ред на Англија.

Менаџерот Герет Саутгејт сега е на чело веќе осум години и има повеќе успех од кој било од неговите претходници од таа единствена победа на Светското првенство. За време на неговиот мандат, Англија стигна до полуфиналето на Светското првенство и до финалето на Евро 2020, но досега не можеше да стави крај на неплодната серија на националниот тим.

Договорот на Саутгејт истекува во декември и Англиската фудбалска асоцијација наводно сака да го продолжи, но Англичанецот минатиот месец изјави за Си-Ен-Ен дека одлуката „ќе биде моја“.

„Се разбира, толку се приближивме во последните  европски првенства“, рече Саутгејт. „Бевме на еден пенал, еден непримен гол и онака да бидеме европски шампиони. Значи, играчите знаат колку сме блиску.

„Кога сте биле толку блиску… на крајот, треба да го направите последниот чекор“.

Фаворити во сенка

Унгарија многумина ја сметаат за фаворит во сенка на турнирот откако се квалификуваше за третото по ред Европско првенство.

Предводен од играчот од средниот ред на Ливерпул, Доминик Шобошлаи, кој ќе стане најмладиот капитен во историјата на Еврото во Германија, оваа импресивна унгарска екипа помина низ квалификациите без пораз и прими само седум гола во осум натпревари.

Тимот, исто така, беше втор во својата група од Лигата на нации, во која исто така беа Италија, Германија и Англија, примајќи само пет гола во шест натпревари. Одбраната, очигледно, ќе биде клучот за секој унгарски успех на ЕП 2024.

„Немам очекувања од никого или од тимот“, изјави Шобошлаи за УЕФА. „Ние точно знаеме за што сме способни; знаеме што постигнавме досега против другите репрезентации.

„Не сакам да го оптоварувам тимот и не сакам надворешниот свет да не оптоварува. Но, ако чувствуваме притисок, можеме да си помогнеме да уживаме во ЕУРО.

„Не е мала работа да се биде таму. Сепак, имаме многу добар тим. Тоа е како големо семејство и заедно можеме да направиме се“.

Украина, која се појавува на четвртото по ред евро на земјата, има шанса да разбранува во Германија по солидна квалификациска кампања.

Тимот за малку ги пропушти автоматските квалификации по поразот во пресметката со Италија, но се бореше низ тешки натпревари во плејофот против Босна и Херцеговина и Исланд, победувајќи ги двата меча со 2-1 за да се пласира во финалето.

Секоја победа е особено значајна во позадина на тековната руска војна во Украина; ова е првиот голем турнир на кој Украина се квалификуваше од почетокот на инвазијата.

Со играчи како што се Олександр Зинченко, Андри Лунин и Михаило Мудрик кои играат за некои од најголемите европски клубови, плус појавата на Артем Довбик како најплоден напаѓач во Шпанија, Украина треба да се чувствува уверена дека барем ќе ја помине групата во  која се Белгија, Словачка и Романија.

Полицијата на штрек – натпревари со висок ризик

Британската полиција соопшти дека работи со своите германски колеги за да се осигура „безбедно и без проблеми“ Еуро 2024 – европскиот фудбалски меѓународен турнир што ќе трае од денеска, 14 јуни до 14 јули – за навивачите на Англија поради стравувањата дека српските хулигани се насочени кон натпреварот од групата Ц во недела.

Прво објавено во Гардијан во вторникот, началникот на полицијата во Гелзенкирхен, градот каде Англија игра со Србија, рече дека очекуваат до 500 хулигани да се обидат да предизвикаат насилство.

„Полицајците од Обединетото Кралство имаат добри односи со германската полиција, развиени од соработката на голем број претходни фудбалски турнири и натпревари од висок профил во минатото“, изјави за Си-Ен-Ен од одделот за Фудбалска полиција на Обединетото Кралство.

„Продолжуваме тесно да соработуваме со германската полиција за да го поддржиме безбедниот и без проблеми турнир Еуро 2024 за навивачите на Англија кои патуваат“.

Над 40.000 навивачи на Англија и 8.000 навивачи на Србија се очекува да отпатуваат во Гелзенкирхен на натпревар што УЕФА, управното тело на европскиот фудбал и германската полиција го прогласија за „висок ризик“.

Вкупно, околу 300.000 навивачи на Англија се очекува да патуваат во Германија за време на турнирот. Си-Ен-Ен дознава дека британската полиција во моментов има околу 2.000 наредби за забрана за навивачите.

Германската полиција во изјава за Си-Ен-Ен изјави дека „се подготвува за можноста насилните хулигани да бидат присутни во областа на градот“, но додаде дека „во моментов немаат информации што би го потврдиле тоа“.

„Претстојниот фудбалски натпревар помеѓу Србија и Англија е дефиниран како натпревар од висок ризик. Според тоа, ќе распоредиме повеќе персонал отколку за помалку критични натпревари. Полицијата во Гелзенкирхен ќе биде поддржана од полициски сили од целата покраина Северна Рајна Вестфалија.

„Полицијата во Гелзенкирхен е во близок контакт со англиските и српските власти како дел од нивните подготовки. Комуникацијата особено со англиската полиција е одлична, со постојана размена на информации во врска со нарушувачки настани“.

Српската фудбалска федерација и српското Министерство за внатрешни работи не одговорија на барањето на Си-Ен-Ен за коментар.

На Евро 2016 во Франција, воведниот натпревар на Англија против Русија во Марсеј беше нарушен со насилство меѓу двете групи навивачи, што доведе до повеќекратни повреди и апсења.

 

Еве што треба да знаете за Евро 2024

За титулата ќе се борат вкупно 24 екипи.

Германија се квалификуваше на турнирот како домаќин, додека 20 екипи обезбедија пласман преку квалификациите и три напредуваа во плеј-офот.

Меѓу учесниците, Грузија за првпат ќе игра на ЕП.

Списоците на сите 24 нации сега се финализирани.

Евро 2024 е последното Европско фудбалско првенство за неколку легендарни играчи кои влегуваат во самракот на нивните кариери.

Кога започнува и завршува Евро 2024?

Групна фаза: 14 до 26 јуни

Осминафинале: 29 јуни до 2 јули

Четвртфинале: 5 и 6 јули

Полуфинале: 9 и 10 јули

Финале: 14 јули

Каков е форматот, групите и распоредот на натпреварите за Евро 2024?

Екипите ќе бидат поделени во шест групи, составени од по четири екипи. Двете првопласирани од секоја група заедно со четирите најдобри третопласирани екипи ќе се пласираат во осминафиналето.

Победниците од 16-финалето ќе се пласираат во четвртфиналето, по што следуваат полуфиналето и финалето.

Во нокаут фазата, доколку натпреварот е израмнет на крајот од нормалното време за играње, ќе се играат продолженија (два периоди од по 15 минути). Доколку сепак е изедначен по продолженијата, натпреварот ќе биде решен со изведување пенали.

Кои селекции се фаворити за освојување на Евро 2024?

Шесте главни кандидати кои би можеле да го подигнат трофејот на ЕП 2024 на 14 јули:

Англија

Франција

Шпанија

Германија

Португалија

Италија

Каде ќе се играат натпреварите?

Избрани се десет места за турнирот. Од нив, девет беа користени на Светското првенство во фудбал во 2006 година.

Градови домаќини се Берлин, Келн, Дортмунд, Дизелдорф, Франкфурт, Гелзенкирхен, Хамбург, Лајпциг, Минхен и Штутгарт.

Минхен ќе организира натпревари за второто евро по ред; Фудбалската арена Минхен беше едно од 11-те кодомаќини каде се одржуваа натпревари за време на Евро 2020 година.

Погледнете ги 10-те стадиони што ќе се користат за време на Евро 2024.

 

Досегашни победници на Европските фудбалски првенства

Колку е паричната награда за ЕП 2024?

УЕФА соопшти дека ќе плати 331 милион евра (360 милиони долари) во вкупната награда на 24-те учесници.

Максималната сума што може да ја постигне шампионскиот тим, доколку ги победи сите три натпревари од групата, е 28,25 милиони евра (30,31 милиони долари).