Рускиот извидувачки брод сепак бил погоден од украински дрон, покажува видео снимка


 

Извидувачкиот брод „Иван Хурс“, кој е дел од Црноморската флота на Руската Федерација, е оштетен како резултат на напад на дронови на украинската морнарица во Црното Море, пишува „Украинска правда“, повикувајќи се на извор во воени кругови.

„Не потона, но имаше удар, има значителни оштетувања на трупот и опремата. Сега Русите набрзина поправаат“, вели изворот на украинскиот медиум.

На 25 мај, на социјалните мрежи се појави видео од 14 секунди од нападот на руски брод, вклучувајќи го и неофицијалниот Телеграмски канал на украинската војска „Оперативни вооружени сили на Украина“. Видеото е снимено од еден од морските дронови.

На снимката се гледа како дронот се доближува до рускиот брод под оган што доаѓа. Следува контактот, а потоа снимките како дронот плива блиску до трупот на бродот, по што видеото завршува.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека утрото на 24 мај, вооружените сили на Украина „неуспешно се обиделе да го нападнат“ бродот „Иван Хурс“, кој извршувал задачи за обезбедување на безбедноста на гасоводите „Турски тек“ и „Син тек“, со три беспилотни летала. Сите тие „беа уништени со оган од стандардното вооружување на рускиот брод“, а „Иван Хурс“ продолжи да ги извршува задачите, соопштија од министерството.