Руски регрути се јавуваат во Украина за да се предадат уште пред да отидат на фронтот

Многу од оние што се мобилизирани заминуваат на фронтот за неколку дена, без обука, без гаѓање


Руски командир на тенк кој ќе биде веднаш испратен на фронтот

 

Русите се јавуваат во Украина за да се предадат пред дури и да биде регрутирани во војска, бидејќи моралот во редовите на Путин пропаѓа, тврди Киев.

Андриј Јусов, портпарол на Министерството за одбрана, рече дека мажите кои се плашат од мобилизацијата стапуваат во контакт на телефонската линија за предавање за да проверат како безбедно да се откажат пред да бидат повикани на првите борбени линии.

Во меѓувреме се појавија видео снимки на кои се гледа новорегрутиран командант на тенкови на кој му е кажано дека ќе се распореди на фронтот во Херсон за само два дена без да испука ниту еден истрел на полигонот.

Повеќе снимки прикажуваат двајца војници како седат на поле во Украина и се жалат дека нивните команданти ги оставиле без храна и вода и дека би било подобро да се борат за другата страна, пишува „Дејли меил“.

Киевските генерали тврдеа дека убиле 550 руски војници во изминатите 24 часа, откако регрутите почнаа да пристигнуваат на фронтот, нагласувајќи ја мелницата за месо во која се фрлаат засилувањата на Москва.

На снимката објавена на интернет, командирот на тенкот вели: „Официјалните лица ни кажаа дека нема да има обука пред да бидеме испратени во зоната на конфликтот. Нашиот командант официјално потврди дека ќе бидеме испратени во Херсон на 29 септември. Донесете сами одлуки што да правите со тоа што се движи напред… Немаше никаков обука – нема гаѓање, нема теоретска обука… ништо“.

Марк Крутов, новинар на Радио Слободна Европа, успеа да му влезе во трага на командирот и потврди дека се наоѓа во касарната наречена Калининец во Москва.

Човекот рече дека бил работник во ноќна смена од Москва, кој спиел дома кога војниците тропнале на неговата врата и му наредиле да излезе.

Запрашан да ги елаборира своите поплаки, тој одговори: „Не можам да зборувам сега, работите се драстично променети, се надевам на подобро“ и излезе од контактот.

Во меѓувреме, други снимки покажаа двајца мажи кои тврдат дека се руски војници како седат во дупка за лисици во шума, наводно во Украина.

„Еве ние сме во шумата“, вели човекот пред камерата додека неговиот другар седи зад него.

„Само што бевме гранатирани, не погодија од метри. Бевме оставени во шумата… Како топовско месо испратено во шумата. „Што [нашите команданти] си играат со оваа армија која едноставно не функционира? Тоа е полошо отколку да се работи во украинските вооружени сили. И никој од командантите на нашиот тим не е тука, сите тргнаа, први отидоа. Сега сме само ние ‘изведувачите’.

„Нема ништо на нашите машини, нема залихи, нема електроника. Без двоглед, без термички апарати, ништо. Митралез и муниција. И бајонетот. Но, не постои ништо необично. Еве ние седиме, чекаме. Да видиме што ќе се случи. Ноќе седиме на бојното поле, на линијата на фронтот. Овие гадови не оставија без вода. Нема храна. Да видиме што ќе се случи понатаму“.