Руски ракети паѓаат како дожд врз Украина додека трае самитот на НАТО

Последниве денови Москва значително ги засили воените напади, обидувајќи се да ги консолидира освоените територии


 

КИЕВ – Руските сили нападнаа цели во регионот на Миколаев во јужна Украина во средата и ги интензивираа нападите на фронтови низ целата земја додека членките на НАТО се состанаа во Мадрид за да планираат курс на акција против предизвикот од Москва.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им порача на лидерите на НАТО на неговата земја ѝ треба повеќе оружје и пари за да се одбрани од Русија, предупредувајќи дека амбициите на Москва не застануваат на Украина.

На самитот, претседателот Џо Бајден најави дополнителни копнени, воздушни и морски распоредувања на САД низ Европа, вклучително и постојан армиски штаб во Полска, како одговор на заканите од Русија.

Градоначалникот на градот Миколаев рече дека во руски ракетен напад загинале најмалку три лица во станбена зграда таму, додека Москва рече дека нејзините сили ја погодиле, како што ја нарече, базата за обука на странски платеници во регионот.

На исток, гувернерот на провинцијата Луганск рече дека има „борби насекаде“ во битката околу градот Лисичанск на врвот на ридот, кој руските трупи се обидуваат да го опколат.

Гувернерот на Криви Рих во централна Украина рече дека руското гранатирање и таму се зголемило во изминатите неколку дена.

„Неколку села се избришани од лицето на земјата“, рече гувернерот на Криви Рих, Олександер Вилкул.

Засилените напади – кои следат по ракетниот напад врз трговски центар во понеделникот, во кои загинаа најмалку 20 лица во централна Украина – се случуваат во момент кога силите на рускиот претседател Владимир Путин напредуваат бавно, но сигурно во војната која веќе е во петтиот месец.

Западните аналитичари велат дека Русите трпат големи загуби и ги трошат ресурсите, додека изгледите за повеќе западно оружје да стигне до Украина, вклучително и ракетни системи со долг дострел, ја направи поитна потребата на Москва да ги консолидира сите освојувања.

Далеку од борбите, лидерите на земјите на НАТО се состануваа во шпанскиот главен град Мадрид за да ја конципираат политиката како одговор на акциите на Русија.

Зеленски, во видео-врска од главниот град Киев, побара повеќе оружје од Западот и рече дека на Украина ѝ требаат 5 милијарди долари месечно за нејзината одбрана и заштита.

Русија ќе ги насочи своите погледи кон други земји, предупреди тој, велејќи дека Москва сака да ја „пороби“ Литванија, членка на НАТО.

„Ова не е војна што Русија ја води само против Украина. Ова е војна за правото да се диктираат услови во Европа – за тоа каков ќе биде идниот светски поредок“, рече тој.

Изгорениот супермаркет во нападот на трговскиот центар во Кременчук

Новиот штаб на американската армија во Полска најавен од Бајден на самитот, со придружниот баталјон, ќе биде првото постојано американско распоредување на источното крило на НАТО.

Плановите на Бајден, исто така, вклучуваат испраќање дополнителни воени бродови во Шпанија, ескадрили на борбени авиони во Британија, копнени трупи во Романија, единици за противвоздушна одбрана во Германија и Италија и низа средства на Балтикот.

Атлантската алијанса би ја „бранила секоја педа“ од својата територија: „Мислиме сериозно кога велиме дека нападот против еден е напад против сите“, им рече тој на новинарите.

ЦИВИЛНИ ЖРТВИ

Градоначалникот на Миколаев, Олександр Сенкевич, изјави дека осум руски проектили го погодиле градот, вклучително и станбен блок. Фотографиите покажаа дека извира чад од четирикатната зграда на која нејзиниот горен кат е делумно уништен.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека нејзините сили извршиле напади врз воената база за обука на „странски платеници“ во близина на градот и исто така погодиле складиште за гориво за муниција. Ројтерс не беше во можност самостојно да ги потврди извештаите.

Речно пристаниште и центар за бродоградба веднаш до Црното Море, Миколаев беше бастион против руските напори да продираат на запад кон главниот пристанишен град на Украина, Одеса. Гувернерот Виталиј Ким рече дека руските гранатирања се зголемени и главно биле погодени цивилни згради.

 „Сега е опасно во Миколаев, поопасно од пред три недели“, рече тој.

Нападите на Миколаев во средата се случија само два дена откако руска ракета го погоди трговскиот центар во Кременчук. Спасувачите таму сè уште трагаа по десетици исчезнати во средата.

Папата Франциско се приклучи на меѓународната осуда на нападот во Кременчук, нарекувајќи го „варварски“.

Москва демантираше дека целта била трговскиот центар и дека нападнала складиште за оружје во близина, кое експлодирало.

Британското Министерство за одбрана соопшти дека очекува Русија да продолжи со нападите во обид да го оневозможи снабдувањето на Украина на првите борбени линии, а најверојатно ќе има повеќе цивилни жртви.

Русија негираше дека цели на цивилни области, но Обединетите нации велат дека најмалку 4.700 цивили се убиени откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари. Украина верува дека вистинската бројка на цивили е многу пати поголема.

ИСТОЧЕН ФРОНТ

Борбите, исто така, беснееја на исток во провинцијата Луганск, клучно бојно поле во рускиот напад врз индустриското срце на регионот Донбас.

„Секаде има борби. Непријателот се обидува да ја пробие нашата одбрана“, изјави гувернерот на Луганск Серхи Гајдаи на телевизија.

Битката за Лисичанск во Луганск следи по падот на Северодонецк, неговиот град близнак преку реката Сиверски Донецк, во саботата.

Неговото заземање ќе ја прошири руската контрола врз Донбас, една од стратешките цели на Москва од неуспехот да го заземе Киев во раните фази на војната.

Воено-цивилната администрација во Керсонската област наметната од Москва соопшти дека започнала со подготовки за референдум за приклучување кон Русија, јави руската државна новинска агенција ТАСС.

Керсон, пристанишен град на Црното Море, се наоѓа северозападно од полуостровот Крим, анектиран од Русија. (Ројтерс)