Руски хеликоптер навлезе во воздушниот простор на НАТО, Финска е подготвена за војна


Естонското Министерство за одбрана наведува дека руски хеликоптер Mi-8 минатата сабота на две минути влегол во областа на регионот Коидула, пренесува Business Insider.

Тоа значи дека рускиот хеликоптер се нашол на територијата на НАТО.

Кусти Салм, висок претставник на Министерството, рече дека Русија „симулира ракетни напади врз Естонија“ и додаде дека заканата за земјата е на највисоко ниво во историјата, објави Sky News.

Уривањето на хеликоптерот во естонскиот воздушен простор се случи само десет дена пред големиот самит на НАТО во Мадрид, кој е закажан за 29 јуни.

Земјите членки на НАТО ќе разговараат за тоа како да ја зајакнат Алијансата во светло на руската агресија против Украина.

Фински генерал: Со децении се подготвуваме за војна со Русија

Финска се подготвува за руски напад со децении и би пружила силен отпор доколку тоа се случи, изјави денеска воениот лидер на земјата.

Скандинавската земја изгради голем арсенал. Но, освен воената опрема, генералот Тимо Кивинен вели дека клучниот фактор е тоа што во случај на напад, Финците би биле мотивирани да се борат.

„Најважната линија на одбрана е онаа меѓу ушите, како што докажува војната во Украина“, рече Кивинен во интервјуто.

Финска двапати се бореше против Русија

Финска двапати се бореше во 40-тите против својот источен сосед со кого ја дели границата долга 1.300 километри. Загрижена дека Русија би можела да изврши инвазија како Украина на 24 февруари, неутралната Финска поднесе барање за приклучување кон воената алијанса на НАТО.

Од Втората светска војна, Хелсинки е на високо ниво на воена готовност. „Системски ја развивме нашата воена одбрана за овој тип на војна што се случува во Украина, со масовно користење на огнена моќ, вооружени сили и воздушни сили“, рече Кивинен.

„Украина е тешка задача (за Русија), а исто така и Финска“, рече тој.

100.000 Финци загинаа во војните со Русија

Околу 100.000 Финци беа убиени за време на двете војни што Финска ги водеше против Советскиот Сојуз и изгуби една десетина од својата територија.

Нацијата од 5,5 милиони има воена воена сила од околу 280.000 војници со 870.000 обучени резервисти. Воената служба за мажи не е укината како во многу други западни земји од крајот на Студената војна.

Земјата има и една од најдобрите артилерија во Европа и крстосувачки ракети со дострел до 370 километри. Таа троши 2 отсто од својот БДП за одбрана, што е ниво повисоко од многу земји-членки на НАТО.

Воени бродови, борбени авиони, беспилотни летала….

Финска нарачува четири нови воени бродови, како и 64 борбени авиони F-35 на американскиот одбранбен гигант Lockheed Martin. Исто така, Финска планира да нарача до 2.000 дронови, противвоздушна опрема и да изгради огради на границата со Русија.

Околу 82 отсто од испитаниците кои одговориле на анкетата на 18 мај за Министерството за одбрана рекле дека би биле подготвени да учествуваат во националната одбрана доколку Финска биде нападната. Напорот на Финска и Шведска за влез во НАТО се противи од Турција, членка на алијансата, а преговорите се во тек. Анкара ги обвинува Хелсинки и Стокхолм за поддршка на курдските милитанти и ембаргото за оружје на Турција.

Членството во НАТО ќе и овозможи на Финска да ги зајакне своите способности за рано предупредување со тоа што ќе стане дел од заедничката воздушна контрола на алијансата, рече Кивинен.

Финска, исто така, ќе има корист од одвраќањето со тоа што ќе биде дел од сојузот во кој нападот врз една членка е напад врз сите, рече тој, заклучувајќи: „Во секој случај, Финска ќе продолжи да ја носи главната одговорност за одбраната на Финска“.