Руски борбен авион достигна височина од 20.000 километри

Борбен авион Миг-31БМ од поморската авијација на руската Тихоокеанска флота за миг се најде во вселенскиот простор над Земјата, соопштија руските власти.

„Овие нови модернизирани височински борбени авиони пресретнувачи, Миг-31БМ, првпат беа употребени во воени вежби“, соопшти Источниот воен округ на руската војска.

Авионот достигна височина од над 20.000 метри, при брзина од 2.500 километри на час.

Миг-31БМ е нова верзија на авионите Миг со нов современ систем за управување со оружјето и нов софистициран локатор.