Руската поп икона Ала Пугачова под истрага заради антивоената порака


 

Руските власти ја истражуваат поп-легендата од советската ера Ала Пугачева за „дискредитација“ на армијата, откако таа се изјасни против војната во Украина на социјалните мрежи, објави во вторникот руската државна агенција ТАСС.

Московската полиција тврди дека еден локален граѓанин ја означил објавата на Инстаграм од Пугачова, барајќи од нив да истражат дали славната личност била ангажирана во „незаконски активности“ финансирани од странство, како и „дискрредитирање“ на армијата.

Во неделата, Пугачова застана на страната на нејзиниот сопруг, комичарот Максим Галкин, кој беше означен како „странски агент“ од руското Министерство за правда на 16 септември.

Во објавата на Инстаграм, таа го нарече Галкин „вистински и некоруптивен патриот на Русија кој сака неговата татковина да процвета во мир, со слобода на говор и сака крај на нашите момчиња кои умираат за илузорни цели, што ја претвори нашата земја во отпадник и го направи животот товар за нашите граѓани“, барајќи од властите да ја направат и неа „странски агент“.

Луѓето кои Русија ги означува како „странски агенти“ подлежат на различни ограничувања и може да се соочат со затворска казна доколку не го почитуваат.

Пугачова и Галкин ја напуштија Русија набргу откако Путин ја нападна Украина во февруари, но пејачката се врати во земјата минатиот месец. Не е познато дали таа моментално е во Русија.