Русите признаваат дека украинските сили влегле во клучниот град Лиман

Во овој многу важен логистички јазол се наоѓаат опколени 5.000 руски војници


Украински војници на влезот во Лиман

 

Во последните половина час, неколку руски воени коментатори објавуваат пораки на нивните канали на Телеграм во кои се вели дека украинската армија или „веќе го освоила или, барем, влегла во Лајман“.

Претходно утрово на социјалните мрежи беше објавено видео на кое се гледа како украинските војници го креваат украинското знаме на влезот на Лиман.

„Ако постои шанса да се одбрани и повторно да се заземе градот, тогаш тој е неверојатно мала“, вели еден руски провоен коментатор.

Од Киев уште не објавуваат вести за ослободувањето на Лиман. Украинските сили влегле во Ставки, село во соседството на Лиман, според Серхи Черевати, воен портпарол на источната групација на украинските сили.

„Руската група во областа Лиман е опколена. Ослободени се населбите Јампил, Новоселивка, Шандрихолове, Дробишеве и Ставки. Мерките за стабилизација се во тек таму“, рече Черевати на телевизиската прес-конференција во саботата.

„[Ослободувањето] на Лиман е важно, бидејќи тоа е уште еден чекор кон ослободување на украинскиот Донбас. Ова е можност да се оди понатаму во Кремина и Северодонецк. Затоа, тоа е психолошки многу важно“, рече тој.

Черевати рече дека акциите на украинските трупи го поставуваат тонот за „прекинување на текот на овие непријателства“.

Тој додаде дека има „многу убиени и ранети“, но не можеше да даде повеќе детали, истакнувајќи дека „операцијата сè уште не е завршена“.

Русија го искористи Лиман како логистички центар за своите операции во регионот; неговиот пад ќе ја означи најзначајната добивка на Украина од нејзината успешна контраофанзива во североисточниот регион Харков минатиот месец.

Шефот на регионалната воена управа на Луганск, Серхи Хјјдај, во саботата откри и дополнителни детали за офанзивата во Лиман, сугерирајќи дека руските сили понудиле да се повлечат, но тоа било отфрлено од украинската страна.

„Окупаторите побараа од [нивната команда] можност да се повлечат, и тие беа одбиени. Според тоа, тие имаат две опции. Не, тие всушност имаат три опции. Да се обидат да се пробијат, да се предадат или сите таму ќе умрат“, рече Хајдај.

„Има неколку илјади војници. Да, околу 5.000. Сѐ уште нема точна бројка. Пет илјади е колосална групација. Никогаш досега немало опколена толку голема група. Сите правци за снабдување со муниција или за повлекување на групата се целосно блокирани“, додаде тој.

Јуриј Мисијагин, украински член на парламентот и заменик-шеф на парламентарната комисија за национална безбедност, го спомна потегот во Ставки во саботата објавувајќи видео на Телеграм на кое се гледа како украински тенк се движи по патот со јасен знак што го означува регионот Ставки. Нема официјален руски одговор на борбите во регионот.