Русите ја нудат својата вакцина против корона вирус на Белата куќа

 

Пронаоѓачот на руската вакцина против корона вирусот понуди дози на Белата куќа, откако американсиот претседател Доналд Трамп се зарази од Ковид-19.

Зборувајќи за РИА Новости, пронаоѓачот на вакцината Спутник V Александер Гинфсбург ја советуваше администрацијата на Трамп да стапат во контакт со Москва и да ја земат вакцината.

„МОжам да им помогнам ако официјално контактираат со руските власти“, вели тој.

По веста дека Трамп е заразен, рускиот претседател Владимир Путин прати телеграф до Белата куча и изрази искрена поддршка велејчи дека виталноста, духот и оптимизмот на Трамп ќе му помогнат да се носи со опасниот вирус.

Вакцината Спутник V ќе биде јавно достапна од јануари 2021 година, но Белта куќа може да ја добие веднаш.