Русија собира оружје и војска за голема офанзива, вели Украина

Офанзивата би требало да оди и на копно, и на море и во воздух и да почне за неколку недели, велат украински официјални лица


Руски противвоздушен систем „Панцир“ на позиција во Луганск (Фото: Ројтерс)

 

Русија се подготвува за „максимална ескалација“ на војната во Украина, потенцијално во следните неколку недели, според висок претставник на украинската национална безбедност.

„Овие ќе бидат дефинирачки месеци во војната“, изјави Олексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, во интервју за Скај њуз емитувано во вторник.

„Свесен сум дека главните борби допрва доаѓаат и тие ќе се случат оваа година, во рок од два до три месеци“, рече тој.

„Русија се подготвува за максимална ескалација. Тоа е собирање сѐ што е можно, вежбање и тренирање. Кога станува збор за офанзива од различни правци, од сега можам да кажам дека не исклучуваме ниедно сценарио во следните две до три недели“.

Украинските власти веќе извесно време предупредуваат за обнова на руската офанзива и бараат помоќно оружје од западните сојузници за да се спротивстават на заканата.

По коментарите на Данилов, портпаролот на украинската војска во средата рече дека постојат знаци дека Русија се подготвува за обновена офанзива во јужна Украина.

„Не само на копно, туку и на море и во воздух“, рече Наталија Хумениук, шеф на Обединетиот координативен прес-центар на безбедносните и одбранбените сили на југот на Украина, на националната телевизија.

Украинското разузнавање забележало промени во активноста на руските поморски сили во Црното Море, додаде таа.

„Тоа се зголемува и се намалува брзо, а носачите на ракети се движат напред-назад“, рече таа.

Во меѓувреме, белоруското Министерство за одбрана во вторникот соопшти дека ќе одржи уште една недела заеднички воени вежби со Русија.

„Во текот на неделата, воените претставници од двете земји ќе вежбаат заедничко планирање на употребата на трупите врз основа на претходното искуство од вооружените конфликти во последните години“, се вели во соопштението на Министерството.

Руските војници го туркаат источноукраинскиот град Бахмут во она што шефот на воената администрација на регионот Донецк Павло Кириленко го нарече „тотално разурнување“.

„Русите го израмнуваат Бахмут со земја, убивајќи ги сите до кои можат да стигнат. Ние внимателно ги документираме сите воени злосторства. Ќе одговараат за се!“, напиша тој на Телеграм.

Си-Ен-Ен објави во јануари дека американските и западните официјални лица бараат од Украина да го пренасочи својот фокус од бруталната, повеќемесечна борба во Бахмут и наместо тоа да даде приоритет на потенцијална офанзива на југот, користејќи различен стил на борба.

Низ урнатините на Бахмут (Фото: Анадолија)

Во меѓувреме, западни претставници кои зборуваат за медиумите во позадина, велат дека Русија најверојатно нема да види стратешки успех во каква било потенцијална офанзива во Украина оваа пролет поради ограничената поддршка за односот на силите, опремата и логистиката.

Овие ограничувања можеби нема да ја спречат Русија „да се обиде да започне офанзива“, но нивната „способност да го сменат текот на конфликтот во моментов е ограничена“, велат официјалните лица.

Москва се бори да ги замени своите загуби, додаваат официјалните лица.

„Постојат сериозни ограничувања за нивната способност навистина да ги пополнат загубите што ги претрпеа во Украина, поради што гледате како тие посегнуваат до меѓународните партнери за да се обидат да ја пополнат празнината“, велат тие.

Русија и Украина во основа беа во „трка“ за тоа „кој може да го одржи снабдувањето со оружје“, велат тие.