Русија побара дијалог на Лукашенко и граѓаните

 

Претседателот Владимир Путин и рускиот Совет за безбедност се согласија на состанокот во петокот дека белоруските власти и луѓето во земјата треба да стапат во дијалог за решавање на политичката криза таму, ја цитираше новинската агенција ТАСС изјавата на Кремљ. Русија е близок сојузник на соседна Белорусија.

Во истовреме двајца водечки членови на новоформираниот опозициски совет во Белорусија беа сослушани во петокот во кривично дело што го обвинува телото за обид да ја заземат власта од претседателот Александар Лукашенко по спорните избори.

Десетици приврзаници ги придружуваа Максим Знак и Сархеј Далеуски додека пристигнаа на сослушување во седиштето на истражниот комитет.

Знак, адвокат, рече при влегувањето дека се плаши оти може да биде уапсен. Но, кога се појави подоцна, тој рече дека имал „продуктивни дискусии“.

„Дадовме објаснување, ќе продолжиме да работиме“, рече тој.

Координативниот комитет беше лансиран оваа недела со самоопишана цел за преговори за трансфер на власта во услови на најголема политичка криза во Белорусија од распадот на Советскиот Сојуз.

Јавните личности од спортот и медиумите го напуштија Лукашенко во последниве денови, важен развој на настаните во земја каде државата ги контролира речиси сите културни тела.

Вадим Девјатовски, кој има олимписки сребрен медал, претходно истакнат поддржувач на Лукашенко, на Фејсбук напиша дека Лукашенко не е „мојот претседател“.

Главниот противник на Лукашенко, Светлана Тихановска, избега во соседна Литванија, од каде што објави повеќе видео-пораки, во кои ги повикува нејзините следбеници на мирни протести. Во петокот таа повика повеќе работници да излезат во штрајк во знак на протест против резултатите од изборите.

На нејзината прва прес-конференција од заминувањето во егзил, 37-годишната политичка почетничка изјави дека ќе се врати во Белорусија кога ќе почувствува дека е безбедна.

Обвинителството отвори кривично дело во четвртокот во кое се тврди дека Координативниот комитет е формиран како нелегален обид за заземање на власта. Комитетот, составен од десетици јавни личности, вклучувајќи и добитник на Нобелова награда и сменетиот шеф на главниот драмски театар во земјата, вели дека целите се мирни и неговата тактика е законска. (Ројтерс)