Русија планирала сајбер напад на Олимписките игри во Токио

Игрите во Токио требало да бидат попречени, но тие се откажаа поради корона вирусот

 

Руските воени разузнавачки служби планирале сајбер-напад врз Олимписките гри и Параолимписките игри во Токио ова лето, во обид да го попречат главниот спортски настан во светот, откри Националниот центар за кибер безбедност на Велика Британија, обелоденувајќи заедничка операција со американското разузнавачки агенции.

Руското сајбер-разузнавање ги опфати организаторите на Игрите, логистичките услуги и спонзорите и се одвиваше пред Олимписките игри да бидат одложени поради корона вирусот.

Многу претходни припишувани руски сајбер напади биле против државните институции на политичките противници на Москва, но некои сајбер-активности биле насочени кон агенциите што вршат истраги за рускиот спортски допинг.

Доказите се првиот показател дека Русија е подготвена да оди дотаму да ги наруши Летните игри, од кои беа исклучени сите руски натпреварувачи поради постојаните прекршоци за допинг спонзорирани од државата.

Велика Британија исто така стана првата влада што ги потврди деталите за ширината на претходно пријавениот руски обид за нарушување на Зимските олимписки игри и Параолимписките игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја во 2018 година. Таа објави, како што ја опиша, со 95 проценти доверба дека нарушувањето и на зимските и на летните олимписки игри е спроведено од далечина од страна на единицата GRU 74455.

Во Пјонгчанг, според Велика Британија, сајбер-единицата на ГРУ се обиде да се маскира во севернокорејски и кинески хакери кога ја целеше церемонијата на отворање на Зимските игри 2018, уништувајќи ја веб-страницата за гледачите да не можат да отпечатат билети и го урнаа Wi-Fi на стадионот.

Клучните цели вклучуваа и радиодифузери, скијачки центар, олимписки службеници, даватели на услуги и спонзори на Игрите во 2018 година, што значи дека цели на нападите не биле само во Кореја.

Во понеделникот, САД обвинија шест руски воени разузнавачи за нивната наводна улога во хакерските напади на Зимските олимписки игри 2018 и на цели на малициозен софтвер „NotPetya“, вклучително и болница во Пенсилванија, за која исто така се тврди дека е дело на единицата на GRU 74455, позната од истражувачите за компјутерска безбедност, како „тим на песочни црви“.

САД обвинија шест руски воени разузнавачи за нивната наводна улога во хакерските напади на Зимските олимписки игри 2018 во Јужна Кореја

Помошникот државен јавен обвинител на САД, Џон Демерс рече дека нападот „Олимписки уништувач“, како одмазда за истрагата за допинг на рускиот олимписки тим, „ја комбинирал емоционалната зрелост на необично дете со ресурсите на националната држава“.

„Како што покажува овој случај, ниту една земја не ги вооружа своите сајбер-способности толку злонамерно и неодговорно како Русија, правејќи невидена колатерална штета за да оствари мали тактички предности и инает“, рече Демерс додавајќи штета на три американски цели од повеќе од 1 милијарда американски долари.

Министерството за правда на САД ја проценува вкупната штета во светот предизвикана од црвот „NotPetya“ на повеќе од 10 милијарди долари, со повеќе од 300 жртви ширум светот, што го прави најскапиот хакерски напад досега. Обвиненијата во САД исто така опфаќаат наводни напади на ГРУ врз Украина, Грузија, Олимпијадата во Јужна Кореја, изборите во Франција и истрагата за нападот на рускиот нервен агенс „новичок“ во Велика Британија во 2018 година.

Шестмината обвинети офицери на ГРУ беа обвинети за улоги во производство на компоненти на „NotPetya“, „Олимписки уништувач“ и друг малициозен софтвер. (Гардијан)