Русија нема да спроведе истрага за „труењето“ на Навални

Кремљ не го споменува името на Навални. За него зборува како „пациентот“ (Фото: АП)

Кремљ вели дека нема основа за истрага околу мистеријата како колабираше активистот за демократија

 

Русија соопшти дека нема намера да го истражи можното труење на опозицискиот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, кој е во кома во германска болница, велејќи дека нема докази за какво било кривично дело.

Канцеларијата на јавниот обвинител соопшти дека нема основа за отворање истрага по прелиминарната истрага. Портпаролот на Владимир Путин, Дмитриј Песков, рече дека има мала причина да се дејствува бидејќи не е откриена отровна супстанција.

„Еве, во овој случај ништо не се смени. Сè уште, за жал, не можеме да разбереме што ја предизвикало состојбата во која се наоѓа пациентот“, рече Песков, одбивајќи да го идентификува Навални по име.

Неподготвеноста на Кремљ да отвори вистинска истрага за очигледното труење на Навални не е изненадување. Во вторникот Песков ги отфрли обвинувањата дека Путин може да стои зад ненадејната болест на Навални како „празен шум“.

Навални колабираше минатата недела на летот за Москва, откако пиеше чаша чај на аеродромот во Томск. Тој беше пренесен во Германија во саботата и останува во медицински предизвикана кома во берлинската болница „Шарите“.

Германските лекари во понеделникот потврдија дека Навални е контаминиран со инхибитор на холинестераза – група која вклучува нервни агенси и пестициди, како и одредени лекови. Тие не го идентификуваа специфичниот отров. Се спроведуваат дополнителни тестови.

Навални веројатно ќе преживее, но долгорочните ефекти не се познати, соопштија од болницата. Тој се лекува со атропин, истиот противотров користен по нападот со нервент агенс во 2018 година во Солсбери, Британија, врз Сергеј и Јулија Скрипал.

Според „Ла Стампа“, италијанскиот премиер Џузепе Конте го покренал труењето на Навални во средата за време на телефонскиот разговор со Путин. Претседателот на Русија избегнал да го спомене Навални по име, но, наводно, рекол дека нема „траги од загрозувачка супстанција во организмот на заболената личност“. Тој побара од Италија да сподели релевантни „докази“.

Во меѓувреме, секретарот за печат на Навални, Кира Јармиш, во четвртокот се пожали дека државната телевизија во Москва ги храни своите гледачи со дезинформација за тоа што го предизвикало колабирањето на Навални. Рускиот канал на својата веб-страница објави дека Навални се разболел откако конзумирал енергетски пијалок.

„Лага е. Алексеј не пиел енергетски пијалок. И јас не зборував за тоа“, твитна Јармиш, која беше со Навални кога се разболе.

Приказната првично се појави на веб-страницата за новости РИА ФАН, припишана на неидентификуван „извор“. Веб-страницата е дел од широката медиумска империја која му припаѓа на Евгениј Пригожин, близок сојузник на Путин, кој е обвинет во САД за водење на озлогласената „фабрика на тролови“ на Санкт Петербург.

Во средата, Пригожин рече дека има намера да го „уништи“ Навални доколку опозицискиот активист закрепне. Олигархот има намера да добие отштета од 1,2 милиони американски долари во тужбата против Навални од минатиот октомври за видео што го направи за кетеринг компанијата „Пригожин“. (Според агенциите)