Русија му донираше на Иран текстил за заштитни маски 

Iranian President Hassan Rouhani walks past a portrait of Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei as he arrives for a news conference in the capital Tehran, on February 16, 2020. - Iran's President Hassan Rouhani ruled out resigning and vowed to see out his term, even as he admitted he had offered to step aside twice since being elected. Speaking ahead of a general election next Friday, Rouhani also appealed to voters to turn out despite the fact that many moderate and reformist candidates were disqualified from the race. Rumours have swirled in Iran recently that the 71-year-old, whose second and last term ends next year, had been planning to quit, but his office denied the reports. (Photo by ATTA KENARE / AFP) (Photo by ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

Русија испрати хуманитарна помош за Иран, која се состои од текстил за производство  на заштитни маски за лице, изјави денеска дипломатскиот претставник во Техеран, Андреј Ганенко.

Тој додаде дека  хуманитарната помош е доставена во Иран на 7, 14 и на 15 мај.

Во април, Иранската амбасада во Русија соопшти дека Иран има итна потреба од медицински маски, респиратори и комплети за тестирање на новиот коронавирус. Техеран списоците со неопходна опрема ги упати до неколку држави, меѓу кои и Русија.

По 3 мај, бројот на заразени со Ковид-19 во Иран повторно е во пораст и вкупниот број на инфицирани изнесува 118.300 луѓе, додека регистрирани се 6.937 смртни случаи.