Русија ја погоди со ракети најголемата детска болница во Украина (Видео)

Во денешниот напад на пет градови со моќен ракет бараж загинаа најмалку 20 лица. Се бараат жртви или преживеани во урнатините на детската болница


Пред детската болница во Киев по нападот

 

Во голем руски ракетен напад низ Украина во понеделникот загинаа најмалку 24 лица, а повеќе од 50 беа повредени, соопштија официјални лица, при што еден проектил погоди голема детска болница во главниот град Киев, каде што екипите на итната помош ги пребаруваа урнатините.

Рускиот бараж погоди пет украински градови со повеќе од 40 проектили од различен тип, погодувајќи станбени згради и јавна инфраструктура, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во објава на социјалните мрежи.

Во нападите во Криви Рих, во централна Украина, загинаа 10 лица, а 37 беа повредени, во, како што рече шефот на градската администрација, Олександр Вилкул, масовен ракетен напад.

Во детската болница Охматдит во Киев, спасувачите трагаа по луѓе под урнатините на делумно урнатото крило на објектот, рече Зеленски, додавајќи дека бројот на жртвите сѐ уште не е познат.

Всеволод Дорофиеев, постар инструктор на волонтерска медицинска единица, рече дека некои луѓе починале, но тој не кажа колку и дали се деца или возрасни.

На социјалните мрежи Зеленски рече: „Многу е важно светот да не молчи за тоа сега и сите да видат што е Русија и што прави“.

Нападот доаѓа во пресрет на тридневниот самит на НАТО во Вашингтон, на кој ќе се разгледа како да се увери Украина во непоколебливата поддршка на Алијансата и да се понуди на Украинците надеж дека нивната земја може да го преброди најголемиот конфликт во Европа од Втората светска војна.

Уморни спасувачи

Во детската болница делумно е уништена двокатна зграда. На главната 10-катница на болницата, прозорите и вратите беа издувани, а ѕидовите беа поцрнети. Медицинскиот персонал и локалното население помогнаа да се префрлат урнатините додека трагаа по деца и медицински работници кои би можеле да бидат заробени под него. Волонтерите формираа редица, пренесувајќи камења и остатоци едни на други. Од зградата сè уште се креваше чад, а волонтерите и екипите за итни случаи работеа во заштитни маски.

Нападот ја принуди болницата да се затвори и да се евакуира. Некои мајки ги носеа своите деца на грб. Други чекаа во дворот со своите деца додека повиците на телефоните на лекарите ѕвонеа без одговор.

На друго место во Киев, во најтешкото руско бомбардирање на главниот град во речиси четири месеци загинаа седум лица, а 25 беа повредени, соопштија официјални лица. Во нападите на дневна светлина беа вклучени хиперсонични ракети „Кинжал“, едно од најнапредните руски оружја, соопшти украинското воздухопловство. „Кинжал“ лета со брзина 10 пати поголема од брзината на звукот, што го отежнува пресретнувањето.

Градските згради се тресеа од експлозиите. Цел дел од станбена катна зграда во еден кварт на Киев е уништен, соопштија властите. Три трафостаници за електрична енергија се оштетени или целосно уништени во два квартови на Киев, соопшти енергетската компанија ДТЕК.

Шефот на претседателскиот кабинет на Украина, Андриј Јермак, рече дека нападот се случил во време кога многу луѓе биле на улиците на градот.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, изјави дека сѐ уште се вршат официјални проценки за последиците од нападот. (Според агенциите)