Русија издаде налог за апсење на Јулија Навална


Јулија и Алексеј Навални во авионот при враќањето од лекувањето на на сопругот од германија. Кога стигнаа во Москва тој веднаш беше уапсен (Фото: Ројтерс)

 

Русија издаде налог за апсење на Јулија Навална, вдовицата на Алексеј Навални, која живее во егзил, изрекувајќи двомесечен притвор со образложение дека таа учествувала во „екстремистичка“ група.

Потерницата беше издадена во отсуство од московскиот суд во вторникот, пет месеци откако Навални почина во руската казнена колонија на Арктикот. Навалнаја го сметаше рускиот претседател Владимир Путин за одговорен за смртта на нејзиниот сопруг.

Во Русија, етикетата „екстремист“ рутински се применува на дисиденти или независни граѓански групи од страна на судовите, кои обично ги исполнуваат желбите на Кремљ во политичките случаи.

Од смртта на Навални, Навална живее на непозната локација надвор од Русија со двете деца. Пишувајќи на платформата за социјалните медиуми X во вторник, таа им порача на своите поддржувачи да не се повлекуваат поради судската наредба против неа, туку да се фокусираат на пошироката кампања против Путин.

„Кога пишувате за ова, не заборавајте да ја напишете главната работа: Владимир Путин е убиец и воен злосторник“, напиша Навалнаја.

„Неговото место е во затвор, а не некаде во Хаг, во пријатна ќелија со ТВ, туку во Русија – во истата (казнена) колонија и истата ќелија во која го уби Алексеј“.

Навални отслужуваше 19-годишна затворска казна на рускиот Арктик поради неговата водечка улога во опозицијата на Путин. Во август 2020 година  му се слоши на руски внатрешен лет, како резултат на труење со нервниот агенс Новичок. Тој беше евакуиран во Германија за итна медицинска помош и закрепнување. На 17 јануари 2021 година, Навални се врати во Русија со авион од Германија и беше приведен при слетувањето во Москва. Три дена по смртта на Навални во притвор, 47-годишниот Навална го презеде лидерството, емитувајќи деветминутна видео порака во која вети дека ќе продолжи со својот отпор кон диктаторското владеење на Путин.

„Ќе ја продолжам работата на Алексеј Навални… Сакам да живеам во слободна Русија, сакам да изградам слободна Русија“, рече таа во видеото. „Ве повикувам да застанете со мене. Да споделам не само тага и бескрајна болка… Ве молам да го споделите со мене бесот. Бесот, гневот, омразата кон оние кои се осмелуваат да ја убијат нашата иднина“.

Навалнаја, економист, ја обвини руската држава дека го отрула нејзиниот сопруг со нервниот агенс Новичок и го криела неговото тело, блокирајќи го пристапот додека трагите од отровот не исчезнат. За време на руските избори во март оваа година, Навалнаја повика на масовни протести против Путин, формирајќи долги редици напладне, преполнувајќи ги избирачките места во кампањата која стана позната како „пладне против Путин“.

Навална беше блиска доверлива личност на нејзиниот сопруг и редовно го консултираше за неговите политички кампањи и опозициското движење. Но, таа е неподготвена јавна личност и немилосрдниот притисок врз опозицијата го отежна движењето на Навални да го врати моментумот по неговата смрт.

Исто така во вторникот, семејството на Владимир Кара-Мурза, друг главен критичар на Путин, рече дека тој исчезнал во руски затвор. Поддржувачите рекоа дека Кара-Мурза, кој страда од компликации од труење, последен пат бил виден од неговите адвокати на 2 јули. Тој беше  префрлен во затворска болница на 4 јули и оттогаш не може да се комуницира со него.

„По убиството на Алексеј Навални во притвор, сега се зголемуваат стравувањата дека животот на Кара-Мурза е во опасност“, напиша фондацијата „Слободна Русија“.

Кара-Мурза отслужува 25-годишна затворска казна за предавство и други обвиненија за кои рече дека се мотивирани од неговата критика кон Путин. Неколку дена по смртта на Навални, руските новинари предупредија дека Кара-Мурза може да умре доколку биде задржан во рускиот затвор. (Гардијан)