Русија гради голема воена база во окупираниот Мариупол

Московските власти ги уриваат зградите кои не можат да се поправат по интензивното руско бомбардирање


Руската база во центарот на Мариупол

 

Русија го консолидира своето воено присуство во заземениот пристанишен град Мариупол со изградба на голема армиска база, покажуваат сателитски фотографии објавени од компанијата за набљудување на Земјата „Максар“.

Новиот комплекс во форма на буквата У се наоѓа во близина на центарот на градот. На нејзиниот покрив може да се види црвената, белата и сината ѕвезда на руската армија, со букви на кои пишува: „За жителите на Мариупол“.

Московските сили го го држеа под опсада градот речиси три месеци претходно оваа година, а постојаните артилериски бараки оставија голем дел од него во урнатини.

Украинските власти минатиот месец процениле дека околу 25.000 цивили биле убиени во нападите, додека ОН соопштија дека ја потврдиле смртта на 1.348 цивили, но рекоа дека вистинската бројка на загинати е „веројатно илјадници повеќе“.

Сликите на гробиштата на градот се чини дека покажуваат дека бројката се зголемува. Руските војници, наводно, ваделе мртви тела од уништените згради во последните месеци и ги однеле на погребување. Минатиот месец, анализата на сликите сугерираа дека на гробиштата се ископани нови 1.500 гробници.

Голем заштитен екран е подигнат и околу остатоците од градскиот театар, каде што се верува дека загинале стотици луѓе откако руските сили го нападнаа во ракетен напад на 18 март. Нападот – кој Амнести интернешенел го нарече „јасно воено злосторство“ од Русија – го остави местото во урнатини.

Украинските власти проценуваат дека до 90% од градската инфраструктура останала во урнатини од руското бомбардирање, а новите слики сугерираат дека Москва почнала да урива многу од станбените згради кои не се за поправка.

Други слики покажуваат огромни количини на градежни материјали во градскиот трговски центар. За време на руското бомбардирање на Мариупол, можеа да се видат многу цивили кои чекаат пред центарот за храна и други потреби.

Зградите коишто не можат да се поправат руските власти ги демолираа

Сликите доаѓаат во време на извештаите дека Русија полека ги зацврстува своите одбранбени позиции во Мариупол, откако украинските контраофанзиви на југ и на исток сѐ повеќе го ставаат градот под закана.

Минатиот месец, претставници на одбраната на Велика Британија изјавија дека руската војска користи две постројки во окупираниот Мариупол за да произведе голем број „змејски заби“ – бетонски блокови дизајнирани да го забават напредувањето на непријателскиот оклоп и други возила.

Градот е стратешки важен за Русија, претставувајќи дел од нејзиниот „копнен мост“ што ја поврзува Русија со анектираниот Крим.