Русија го киднапирала шефот на нуклеарната централа Запорожје


Нуклеарната централа во Запорожје

 

Украинскиот снабдувач на нуклеарна енергија ја обвини Русија во саботата дека го „киднапирала“ шефот на најголемата европска нуклеарна централа, објект кој сега е окупиран од руски војници и се наоѓа во регион на Украина, кој рускиот претседател Владимир Путин илегално го анектира.

Руските сили го грабнаа генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје, Ихор Мурашов околу 16 часот во петокот, соопшти украинската државна нуклеарна компанија „Енергоатом“. Тоа беше само неколку часа откако Путин, во острата ескалација на неговата војна, потпиша договори за апсорпција на украинската територија контролирана од Москва.

„Енергоатом“ рече дека руските војници го запреле автомобилот на Мурашов, му ги врзале очите и потоа го однеле на непозната локација.

„Неговото приведување од страна на (Русија) ја загрозува безбедноста на Украина и на најголемата нуклеарна централа во Европа“, рече претседателот на „Енергоатом“, Петро Котин.

Котин побара Русија веднаш да го ослободи Мурашов.

Русија веднаш не призна дека го привела директорот на фабриката. Меѓународната агенција за атомска енергија, која има персонал во централата, веднаш не го призна тврдењето на „Енергоатом“ за апсењето на Мурашов.

Фабриката во Запорожје постојано беше фатена во вкрстен оган во војната во Украина. Украинските техничари продолжија да ја управуваат откако руските војници ја зазедоа електраната. Последниот реактор на централата беше затворен во септември поради гранатирање во близина на објектот.