Русија го демантира Трамп: Новинарот Гершкович нема да биде ослободен ако тој дојде на власт


 

Доналд Трамп во четвртокот се пофали дека брзо ќе го ослободи затворениот американски новинар Еван Гершкович од Русија доколку победи на претседателските избори, но Москва негираше дека разговарала за случајот со републиканскиот кандидат.

Поранешниот претседател, кој често изразува воодушевување од Владимир Путин и изрази скептицизам во врска со американската поддршка за Украина, рече дека моќниот човек од Москва „ќе го направи тоа за мене, но не и за некој друг“.

„Еван Гершкович, репортер од ‘Волстрит џорнал“, кој го држи Русија, ќе биде ослободен речиси веднаш по изборите, но дефинитивно пред да ја преземам функцијата“, напиша Трамп на својата платформа „Truth Social“.

„Тој ќе биде ДОМА, БЕЗБЕДЕН И СО СВОЕТО СЕМЕЈСТВО“.

Трамп рече дека Соединетите Држави „НЕМА ДА ПЛАЌАТ НИШТО“ – веројатно удар на договорот на Џо Бајден минатата година за ослободување на Американците од Иран, кој вклучуваше трансфер на приходите од иранската нафта што беа замрзнати од Јужна Кореја.

Но, на прашањето за забелешките, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече: „Нема никакви контакти со Доналд Трамп.

„Во однос на [американско-руските] контакти за затворени и осудени лица, можеме да кажеме дека овие контакти мора да се вршат во целосна тајност. Само така можат да бидат ефективни“, рече тој.

Коментарите на Трамп беа исмеани од кампањата на претседателот Бајден, која ги наведе честите критики на Трамп кон медиумите како „непријатели на народот“.

„Доналд Трамп не се грижи за невините Американци неправедно затворени од Владимир Путин“, рече советник на Бајден

Гершкович (32) е задржан во озлогласениот московски затвор Лефортово повеќе од една година, откако беше уапсен додека бил на патување за известување.

Тој е првиот западен новинар од советската ера кој Москва го уапси под обвинение за шпионирање – обвинувања што тој, неговиот работодавец и американската влада ги отфрлаат.

Администрацијата на Бајден кон крајот на 2023 година рече дека и дала „значаен предлог“ на Русија за ослободување на Гершкович, веројатно како дел од размена на затвореници, но дека Москва го отфрлила. (Според агенциите)