Руперт Мардок на 92 години се сврши со полицајка

Ако се венчаат, тоа ќе биде петти брак за медиумскиот магнат


САД- Руперт Мардок едноставно не може да остане сингл. Помалку од една година по разводот од манекенката Џери Хол, 92-годишниот магнат на Фокс повторно слуша свадбени ѕвона. Тој се сврши со Ен Лесли Смит, 66-годишна полицајка од Сан Франциско.

Според озборуваната колумнистка Синди Адамс, која ја објави приказната во Њујорк Пост, идната сопруга на Мардок претходно била во брак со Честер Смит, кантри пејач , како и директор на радио и ТВ кој почина во 2008 година. Портпарол на Мардок ја потврди свршувачката за Variety.

Адамс известува дека двајцата се поврзале поради нивното заедничко знаење за медиумскиот бизнис, како и поради фактот дека таа некогаш имала лозје, а тој сè уште има.

На свадбата со Џери Хол на Мик Џегер, 2016

Ако се венчаат, тоа ќе биде петти брак за Мардок. Хол, модел и актерка, беше во брак со Мардок шест години. Покрај Хол, Мардок претходно беше во брак со Венди Денг од 1999 до 2013 година; Ана Марија Торв од 1967 до 1999 година; и Патриша Букер од 1956 до 1967 година.

„Бев многу нервозен“, му рекол Мардок на Адамс. „Се плашев да се заљубам – но знаев дека ова ќе ми биде последно. Подобро да биде. Среќен сум.”

Со екссопругата Ана Торв

Веста доаѓа кога Мардок се соочува со тужба за клевета од 1,6 милијарди долари против Fox by Dominion Voting. Технолошката компанија тврди дека водителките на Фокс њуз свесно дале лажни тврдења за влијанието на Доминион врз изборите во 2020 година, што имплицира дека ја наместила трката за да го фаворизира Џо Бајден.

Со екссопругата Венди Денг

Мардок е претседател на Fox Corporation, кое ги контролира Fox Broadcasting, Fox Sports, Fox Business и Fox News. Како шеф на News Corporation, тој е сопственик и на New York Post, покрај Wall Street Journal, The Sun и издавачот на книги Харпер Колинс.