Румен Радев гради мрежа да стане бугарски Орбан

Бугарските социјалисти планираат да создадат нов лево-националистички блок кој вклучува 16 партии. Но од него нема да има корист Нинова, туку претседателот Радев кој ги создава основите за партија


 

Партијата на европските социјалисти (ПЕС) е подготвена да ги преземе сите неопходни мерки против нејзината локална членка во Бугарија, која ја објави својата намера да формира широка коалиција со проруските, националистички партии, изјави за „Еурактив“ генералниот секретар на ПЕС, Џакомо Филибек.

Во меѓувреме, во Софија, експертите проценуваат дека бугарскиот претседател Румен Радев стои зад националистичкиот чекор и дека ЕУ треба да се подготви за влада како Орбан, подготвена да го искористи растечкиот „замор“ со Украина.

Бугарската социјалистичка партија (БСП), официјален член на ПЕС, планира да создаде нов лево-националистички блок кој вклучува 16 партии. Меѓу нив се радикалната антиевропска проруска и пропутинска партија Атака на чело со Волен Сидеров, како и русофилската формација на Николај Малинов, која моментално се соочува со бугарскиот суд под обвинение за шпионажа во корист на руските олигарси.

„Доколку раководството на бугарската партија тргне по начинот опишан во медиумскиот извештај во средата, тогаш сигурно Европската социјалистичка партија ќе преземе последователни мерки како што се случи во други случаи како во Словачка“, изјави Филибек во Брисел.

На почетокот на октомври, ПЕС го суспендираше членството на партијата Смер на прорускиот Роберт Фицо и Хлас на Петер Пелегрини, кои формираа коалициска влада по нивниот „десничарски“ пресврт.

Лидерката на БСП, Корнелија Нинова, неодамна рече дека се спротивставува на притисокот на ПЕС за спроведување на Истанбулската конвенција за признавање на трет пол кој нема врска со биолошкиот пол.

„Не го одобруваме ПЕС да прогласи санкции против Русија поради обезбедување оружје на Украина“, додаде Нинова, а исто така го изрази своето воодушевување од Фицо и неговиот патриотски пресврт.

Радев стои зад овој потег?

Во меѓувреме, во Софија, експертите за „Еурактив“ изјавија дека претседателот Румен Радев стои зад националистичкиот пресврт на бугарската левица и дека институциите на ЕУ треба да се подготват за влада како онаа на Орбан.

Парван Симеонов од „Галуп Балкан“ изјави за „Еурактив“ дека преземањето на централната сцена на левата страна од политичката сцена е нешто за бугарскиот претседател Румен Радев, „не за Нинова“.

Претседателот Радев е жесток противник на испраќањето воена помош за Украина, подготвен на компромис со Кремљ и според многумина го имитира политичкиот стил на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

„Радев е главната врска во мрежата меѓу сите овие неповрзани фактори во левиот и патриотскиот простор“, рече експертот.

Левицата, која се надоврза на носталгијата за комунистичкото минато и на чувството на благодарност на многу Бугари за руската империја која ја ослободи Бугарија од османлиската власт на крајот на 19. век, стана средство за националистичка и про-Кремљ реторика.

„Нинова чувствува дека овој патриотски простор почнува да се распарчува и сака да биде центар на гравитација. Сепак, таа личност ќе биде Румен Радев, а не таа“, вели експертот.

Радев беше избран за претседател во 2017 година со поддршка на БСП, но брзо го покажа својот политички стил и потенцијал да ги придобие левичарските конзервативни и евроскептични гласачи. Сега е во вториот петгодишен мандат.

Експертот додаде дека Радев веќе изградил солидна неформална мрежа на влијателни градоначалници кои ќе станат столб на неговата идна партија.

„По две до три години, Радев ќе ја изгради својата политичка инфраструктура за да влезе во партиско-политичка игра. Тој не личи на (Роберт) Фицо. Тоа е повеќе како Орбан, но со лева пристрасност“, додаде Симеонов.

Гледајќи ја пошироката слика, политикологот на Галуп, исто така, рече дека потегот на БСП да создаде проруска националистичка коалиција е симптом на она што се случува во Европа.

„Ова ја покажува зголемената самодоверба на источно-ориентирани, критички настроени кон Запад мејнстрим политичари во Европа. Нинова е премал пример. Најголем пример во Бугарија се Преродба и Румен Радев“, додаде тој.

Симеонов оценува дека сите овие источноориентирани политичари чувствуваат дека ветерот повторно почнува да дува во нивна насока.

„Контраофанзивата на Украина досега беше неуспешна. На Запад се зборува за преговори со Русија, а Бугарија е земја која историски има проруски чувства. И сите луѓе кои сега се чувствуваат непретставени ќе гледаат во овој проруски политички простор“, додаде тој, предупредувајќи на заморот кога станува збор за војните низ европскиот континент.

„Оваа влада издржува и ја врши напорната работа, но ја губи поддршката. Властите ги трошат негативностите додека Радев стои и чека“, додаде Симеонов.

Шулц и Шолц не се пример за Нинова

За аналитичарот Димитар Ганев од анкетарот „Тренд“, БСП со години се оддалечува од вредностите на социјалистите на ЕУ, а нејзината лидерка, Корнелија Нинова, сака „многу повеќе да личи на Орбан отколку на (Мартин) Шулц и (Олаф) Шолц“.

Ганев инсистира на тоа дека човекот кој може да стане „Бугарскиот Орбан“ е Радев, кој сега има многу ограничени претседателски овластувања.

„Да дојде Радев на власт е вистинска можност. Тој има уште три години од неговиот мандат како претседател. Ако периодов нема парламентарни избори, работите му одат одлично. Неговиот претседателски мандат треба да заврши во јануари 2027 година, а парламентарните избори ќе бидат пет месеци подоцна“, рече Ганев.

Политикологот е сигурен дека Радев ќе учествува во партиската политика по завршувањето на неговиот претседателски мандат.

„Радев веќе изгради сериозна кадровска мрежа преку преодните влади што ги постави. Оваа мрежа постојано го притиска Радев преку него да добие пристап до власта“, додаде Ганев.

Оттука, се очекува Радев да заземе истакната улога на левицата во Бугарија, која, во споредба со левичарските партии во Европа, е конзервативна, патриотска и поизнијансирана од строгиот евроатлантизам на сегашните владетели.

„Бугарите не се екстремни луѓе. Тие не сакаат екстремни опции“, рече Ганев, додавајќи дека тоа значи дека Радев најверојатно ќе оди заедно со политичкиот консензус за членството во ЕУ и НАТО, но нема да одржи таква цврста про-НАТО позиција.

„Нешто како Орбан, но во левиот сектор“, додаде тој.

Навистина, доколку Радев влезе во партиската политика и биде избран, тоа сериозно ќе ги потресе националистичките партии како што се проруските Преродба и БСП, додаде тој. (Еурактив)