Роналдо е најбрзиот напаѓач на Италија во првите три кола

Италија– Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо стана најбрзиот напаѓач на Италија во првите три кола од новата сезона, пренесува „Футбал Италија“. Максималната брзина на 34-годишниот Португалец беше 34,62 км на час.

Според овој индикатор, Роналдо во Серија А е втор по дефанзивецот на Наполи, Костас Манолас кој забележа 35,41 км/час.

По Роналдо, на листата на најбрзи играчи во шампионатот на Италија се: фудбалерот на Торино, Симоне Ѕаѕа со 34,56 км/час, дефанзивецот на Рома, Џанлука Манчини со 34,46 км/час и членот на Аталанта, Берат Гимшити со 34,26 км/час.