Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер

Грен слемот во Париз изби на првото место на вечната листа со турнири на кои триумфирал еден тенисер.

Шпанецот Рафаел Надал денеска го освои „Ролан Гарос“ по 12. пат во кариерата и постави нов рекорд.

Надал има 11 титули во Барселона и Монте Карло, како и девет во Рим. Роже Федерер девет пати беше најдобар во Базел и Хале.