Ројтерс: ЕУ ќе започне преговори со Северна Македонија и Албанија неделава

Агенцијата Ројтерс повикувајќи се на свои извори пишува дека во последниот нацрт заклучок се носи едногласна одлука за почеток на преговорите за членство со Скопје и Тирана, јавува дописничката на МИА од Брисел.

– ЕУ ќе започне пристапни преговори со Албанија и Северна Македонија, според нацрт едногласна одлука на 27-те земји членки и треба да биде финализирана оваа недела, пишува Ројтерс.

Како што јави МИА минатата недела, последниот состанок на амбасадорско ниво донело позитивни резултати, но остануваше еден нерешен спор помеѓу Грција и Албанија.

Дипломатите во Брисел се оптимисти дека овој спор може да се надмине и дека во текот на оваа недела ќе може да се донесе позитивна одлука, иако никој не сака да брза со заклучоци сѐ додека не е официјализирана одлуката.

Остануваат и процедурални непознати како форматот на состанокот на министрите за надворешни работи утре во Брисел и процесот на одобрување на одлуката, без физичко присуство на министрите, доколку, се разбира таа одлука биде позитивна.